Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 18, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO pyta PKW o skargi na media publiczne w trakcie kampanii

Z raportu Towarzystwa Dziennikarskiego wynika, że "Wiadomości" TVP prowadziły agitację na rzecz partii rządzącej (screen: Wiadomosci.tvp.pl)

Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Państwową Komisję Wyborczą o informację o ewentualnych skargach na media publiczne podczas kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Jak zaznacza rzecznik, brak bezstronności podczas kampanii zarzucały TVP Towarzystwo Dziennikarskie i Konfederacja.

Towarzystwo Dziennikarskie i Fundacja im. Stefana Batorego przygotowały raport ws. postawy mediów publicznych w kampanii do Parlamentu Europejskiego. Wynika z niego, że "Wiadomości" TVP prowadziły agitację na rzecz partii rządzącej, a niekorzystne dla niej informacje były pomijane.

RPO Adam Bodnar w lipcu wysłał raport do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Spytał też, czy KRRiT przewiduje prowadzenie stałego monitoringu sposobu przedstawiania kampanii wyborczej przez publicznych nadawców. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski odpowiedział we wrześniu, że rada nie będzie prowadzić stałego monitoringu, a tylko interwencyjny. Zaznaczył, że Sejm zwrócił uwagę na "braki metodologiczne" raportu TD.

Adam Bodnar wobec odmowy przeprowadzenia stałego monitoringu wyborczego przez KRRiT poprosił przewodniczącego PKW Wiesława Kozielewicza o informację o ewentualnych skargach wpływających do komisji, dotyczących kampanii wyborczej w mediach publicznych.

TD przygotowało też raport na temat kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Wynika z niego, że w "Wiadomościach" TVP 1 przez 10 dni wszystkie tematy związane z komitetami wyborczymi, dotyczące PiS były pozytywne.

Manipulację i złamanie prawa wyborczego TVP zarzuciła też Konfederacja. Partia wygrała proces z telewizją, którą pozwała za to, że "Wiadomości" pominęły jej wynik w sondażu, chociaż partia przekroczyła próg wyborczy. Konfederacja chce też skierować protest wyborczy do Sądu Najwyższego, domagając się unieważnienia wyników wyborów, bo TVP nie wykonała prawomocnego wyroku sądu nakazującego jej opublikowania sondaży.

Galeria: TOP 10 - Najchętniej oglądane programy 7-13 października

(JSX, 18.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.