Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 08, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Towarzystwo Dziennikarskie: w "Wiadomościach" o PiS tylko pozytywnie

Towarzystwo Dziennikarskie: w "Wiadomościach" tematów związanych z komitetami wyborczymi było 78. 42 z nich dotyczyły PiS i wszystkie były pozytywne (fot. TVP)

W "Wiadomościach" TVP 1 przez dziesięć dni wszystkie tematy związane z komitetami wyborczymi dotyczące PiS były pozytywne - wynika z raportu Towarzystwa Dziennikarskiego.

Od 27 września do 6 października 15-osobowy zespół Towarzystwa Dziennikarskiego prowadził monitoring "Wiadomości" TVP 1, "Faktów" TVN i "Wydarzeń" Polsatu, a także serwisów informacyjnych radiowej Jedynki (o 7 i 8 rano) i Trójki (o 7, 8 i 9).

Przez 10 dni 78 ze 103 tematów "Wiadomości", czyli 80 proc., miało związek z wyborami. "Wydarzenia" poświęciły wyborom znacznie mniej uwagi: na 93 tematy tylko 23 były wyborcze (25 proc.). W "Faktach" tematów wyborczych było 52 proc. (46 z 89 tematów).

W "Wiadomościach" tematów związanych z komitetami wyborczymi było 78. 42 z nich dotyczyły PiS i wszystkie były pozytywne. 31 było na temat Koalicji Obywatelskiej - wszystkie negatywne. Dwa tematy dotyczyły PSL (Koalicja Polska), oba negatywne, a po jednym, także negatywnym, miały Lewica i Konfederacja.

W "Wydarzeniach" na 16 tematów związanych z określonym komitetem wyborczym osiem dotyczyło PiS i było pozytywnych, dwa – negatywne, a jeden neutralny. KO dotyczył jeden temat pozytywny i cztery negatywne.

W "Faktach" na 34 tematy związane z określonym komitetem wyborczym PiS miał 29 negatywnych i trzy pozytywne, jeden pozytywny miała Lewica.

Z polityków najdłużej i najczęściej pokazywany był w "Wiadomościach" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego udział w liczbie "setek" wyniósł 5,5 proc., a w czasie wypowiedzi – 7,7 proc.

W serwisach informacyjnych Polskiego Radia, tak samo jak w TVP, wśród informacji wyborczych przeważają te na temat PiS, a w ich ramach – informacje o wydźwięku pozytywnym, ale znajdują się także - jak podaje Towarzystwo Dziennikarskie - informacje neutralne, a nawet negatywne, czego nie ma w "Wiadomościach".

Więcej informacji związanych z komitetami wyborczymi w stosunku do pozostałych (47 do 29) jest w Programie I niż w Programie III (54 do 61). Z 47 informacji związanych z komitetami w serwisach Jedynki o 7 i 8 rano 29 pozytywnych ma PiS, ale także siedem neutralnych i jedną negatywną. KO ma trzy negatywne i po jednej pozytywnej i neutralnej. Lewica jedną pozytywną i jedną neutralną, tak samo jak PSL, a Konfederacja - jedną neutralną.

W Trójce pozytywne informacje o PiS także dominują – jest ich 32, w tym pięć neutralnych i dwie negatywne. KO ma jedną pozytywną, trzy negatywne i cztery neutralne; Lewica po jednej pozytywnej i neutralnej, PSL - jedną pozytywną.

"Jak widać, mimo nacisków politycznych, serwisom informacyjnym Polskiego Radia udało się zachować nieco większą niezależność dziennikarską niż »Wiadomościom« TVP" - skomentowali autorzy raportu.

Towarzystwo Dziennikarskie zwróciło również uwagę na opuszczenie niektórych ważnych tematów dnia w "Wiadomościach" - np. 27 września w dzienniku TVP zabrakło informacji o burzy w Sejmie o odwołanie trzech wiceprezesów NIK i powołanie nowej wiceprezes przez idącego na urlop prezesa Mariana Banasia (była w "Wydarzeniach" i w "Faktach"), a 1 października nie było materiału o zamykanych oddziałach szpitali w Zakopanem i Wodzisławiu Śląskim.

Towarzystwo Dziennikarskie zapowiada publikację końcowego raportu z monitoringu po wyborach parlamentarnych.

(KOZ, 08.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.