Dział: INTERNET

Dodano: Październik 02, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HFPC reaguje w sprawie ataku na dziennikarzy OKO.press

Atak na dziennikarza OKO.press Macieja Piaseckiego zarejestrowały kamery (screen: YouTube/Społeczna Inicjatywa Medialna)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka uznała atak na dziennikarzy portalu OKO.press podczas Marszu Równości w Lublinie za ingerencję w wolność słowa. Wezwała służby do podjęcia skutecznego śledztwa i zapowiedziała, że będzie monitorować działania w tej sprawie.

W sobotę dziennikarze OKO.press, którzy relacjonowali Marsz Równości w Lublinie, zostali zaatakowani przez przeciwników zgromadzenia. Agatę Kubis trafiono puszką w twarz, a Maciej Piasecki został uderzony pięścią w twarz i stracił telefon. Jak informowała lubelska policja, 35-letni mężczyzna, który rzucił puszką w Kubis, został zatrzymany.

"Każda próba zastraszenia lub atakowania dziennikarzy stanowi nie tylko zagrożenie dla ich zdrowia i życia, ale także jest oczywistą ingerencją w wolność słowa. (...) Stworzenie warunków zapewniających dziennikarzom bezpieczeństwo osobiste stanowi najbardziej podstawowy warunek swobodnego przekazywania przez nich informacji oraz skutecznego wypełniania funkcji tzw. publicznego stróża w demokratycznym społeczeństwie" - napisała fundacja. HFPC wezwała organa ścigania do przeprowadzenia skutecznego śledztwa oraz zapowiedziała, że będzie monitorować dalsze działania służb w tej sprawie.

Policja podczas sobotnich wydarzeń zatrzymała 38 osób, które próbowały zakłócić Marsz Równości.

Galeria: Warsztaty "Know-how: prawo w dziennikarstwie"

(JSX, 02.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.