Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 25, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agnieszka Burzyńska przeniesiona do Opinii, mniej polityki w "Fakcie"

Agnieszka Burzyńska w dziale politycznym "Faktu" była od marca 2016 roku (screen: YouTube/FAKT24.PL)

Dziennikarka Agnieszka Burzyńska została przesunięta z działu politycznego do działu opinii "Faktu" (Ringier Axel Springer Polska). Nasi rozmówcy nieoficjalnie przyznają, że tematy polityczne zeszły w dzienniku na dalszy plan.

Przeniesienie dziennikarki potwierdza naczelna tabloidu Katarzyna Kozłowska. "Agnieszka Burzyńska już od dawna jest twarzą Faktu Opinie, a ten ruch porządkuje tę kwestię pod względem organizacyjnym" – informuje. Kozłowska dodaje, że dziennikarka w dalszym ciągu będzie mogła pisać polityczne newsy. "Nikt nie ma zakazu publikowania politycznych newsów. Wręcz przeciwnie, cały zespół wydawców zachęca do ich zgłaszania" – zaznacza redaktor naczelna. Agnieszka Burzyńska nie chce komentować sprawy. 

Nieoficjalnie nasi rozmówcy mówią, że dział polityczny praktycznie przestał istnieć i są dni, kiedy w pracy jest tylko jedna osoba. – Polityka jest dziś mniej eksponowana. Dawniej zawsze otwierała gazetę, teraz już nie jest to regułą – mówi dziennikarz "Faktu", który chce zachować anonimowość. Obecnie na drugiej stronie tabloidu zazwyczaj znajduje się dział Opinie.

"Dział polityczny to największy dział w »Fakcie«" – odpowiada Kozłowska. Dodaje, że już po przeniesieniu Burzyńskiej liczy on nadal 11 osób.

Profesor Tadeusz Kowalski, medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, zwraca uwagę, że w "Fakcie" tematy polityczne przegrywają ostatnio z treściami rozrywkowymi i obyczajowymi. - Jest okres przedwyborczy, społeczeństwo mamy podzielone, rządzący straszą repolonizacją i może redakcja uznała, że lepiej nie opowiadać się po żadnej stronie? - zastanawia się prof. Kowalski. Zwraca jednocześnie uwagę, że neutralność jest sprzeczna z ideą tabloidu. - To może być taktyczna zagrywka, a zarazem chęć sprawdzenia, jak taki krok wpłynie na sprzedaż gazety - ocenia.

Niedawno szefem działu politycznego "Faktu" przestał być Mikołaj Wójcik, który obecnie kieruje klubowymi mediami Legii Warszawa. Na stanowisku zastąpił go Tomasz Kozłowski. We wrześniu kilku pracowników tabloidu przeszło do Polskiej Agencji Prasowej. Z końcem sierpnia "Fakt" opuścił też szef redakcji Fakt24.pl i wicenaczelny "Faktu" Maciej Kabroński. W maju z gazetą rozstał się zastępca redaktora naczelnego Marcin Walter.

Redaktor naczelną dziennika w styczniu została Katarzyna Kozłowska. Przed rokiem ze stanowiska zrezygnował Robert Feluś, po tym jak gazeta artykuł o samobójstwie syna byłego premiera Leszka Millera opatrzyła tytułem "Ojciec wybrał politykę, a syn sznur".

Agnieszka Burzyńska w dziale politycznym tabloidu pracowała od końca marca 2016 roku. Wcześniej była m.in. warszawską reporterką RMF FM, pracowała w tygodniku "Wprost", była też szefową działu Polityka w serwisie Kulisy24.com.

Jak wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, średnia sprzedaż ogółem „Faktu” w lipcu wyniosła 205 623 egz. (spadek o 10,06 proc. względem lipca 2018 roku).

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, PAZ, 25.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.