Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 18, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Z "Faktu" odchodzi wicenaczelny Marcin Walter

Marcin Walter wicenaczelnym "Faktu" był od lutego 2016 roku (fot. materiały prasowe)

Marcin Walter, zastępca redaktora naczelnego "Faktu" (Ringier Axel Springer Polska), odchodzi z gazety - dowiedział się "Presserwis".

- Podjąłem decyzję o odejściu z "Faktu" - potwierdza Marcin Walter. - To, na co umawiałem się z moimi szefami w lutym 2016 roku, gdy byłem zatrudniany w wydawnictwie, wykonałem. Na dodatek od września 2018 roku do połowy stycznia 2019 roku byłem p.o. redaktorem naczelnym. Moja rola w redakcji dobiegła końca - mówi Walter.

Agnieszka Skrzypek-Makowska, communications manager Ringier Axel Springer, informuje, że obowiązki Marcina Waltera w "Fakcie" przejmą pozostali zastępcy redaktora naczelnego. Od połowy stycznia dziennikiem kieruje Katarzyna Kozłowska, która swoimi zastępcami mianowała Aldonę Toczek i Marcina Kowalczyka. Wicenaczelnym "Faktu" pozostał Maciej Kabroński.

Marcin Walter wicenaczelnym "Faktu" został 1 lutego 2016 roku. Był odpowiedzialny za jakość treści, które powstawały w newsroomie "Faktu" do wydania drukowanego i cyfrowego. Wcześniej, od lutego 2007 roku, pracował w Radiu Zet (od połowy 2013 roku jako zastępca dyrektora informacji). Był też dziennikarzem Radia Eska, TVN 24 i Radio Gra.

(KOZ, JSX, 18.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 18, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska znów niżej w Światowym Indeksie Wolności Prasy

Ranking "World Press Freedom Index" publikowany jest od 2002 roku (screen: Rsf.org)

W porównaniu z 2018 rokiem Polska spadła o jedno miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy, na 59. pozycję. Znajdujemy się między Mauritiusem a Gruzją, w grupie państw, w których występują wyraźne problemy z poszanowaniem wolności prasy.

W zestawieniu przygotowywanym przez organizację Reporterzy bez Granic (RSF) w 2016 roku Polska spadła z 18. na 47. miejsce, rok później na 54., a w 2018 roku znalazła się na 58. pozycji (na 180 państw).

RSF pisząc o Polsce podkreśla, że "konserwatywny rząd PiS zmienił państwowe media w swojego rzecznika, pojawiają się pytania o rolę TVP w zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza". W TVP – piszą autorzy rankingu – jego nazwisko padło 1,8 tys. razy w ciągu roku "zawsze, aby go oczernić".

Na czele rankingu znajdują się kraje skandynawskie (kolejno: Norwegia, Finlandia i Szwecja). Indeks zamyka Turkmenistan, który zastąpił na ostatnim miejscu Koreę Północną (miejsce 179.). Przed nimi są: Erytrea, Chiny i Wietnam. Największy wzrost zanotowała Etiopia (o 40 miejsc – na 110.), a spadek – Republika Środkowoafrykańska (o 33 miejsca – na 145.).

Ranking "World Press Freedom Index" publikowany jest od 2002 roku. Powstaje na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przez ekspertów. Bierze się w nim pod uwagę niezależność i pluralizm mediów, uwarunkowania prawne i bezpieczeństwo dziennikarzy, przejrzystość działania instytucji i procedur, jakość infrastruktury oraz poziom nadużyć i przemocy.

(JSX, 18.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.