Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Wrzesień 20, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rynek spodziewa się dużych zmian w Eurozecie

- Agora będzie musiała dokonać pewnych korekt, aby stacje nie konkurowały ze sobą i nie kanibalizowały się wzajemnie - uważa Jarosław Paszkowski (fot. materiały prasowe)

Po przejęciu przez Agorę pozostałych udziałów w Eurozecie eksperci spodziewają się łączenia struktur i zmian w portfolio stacji radiowych nadawców.

Agora w środę zapowiedziała, że będzie chciała kupić od czeskiej spółki SFS Ventures jej 60 proc. udziałów w Eurozecie. Transakcja będzie wymagała zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z umową wspólników z lutego 2019 roku żądanie wykonania opcji call może zostać złożone najwcześniej po roku od jej zawarcia.

Eurozet, w którym Agora jest jedynie mniejszościowym udziałowcem, pozostaje niezależnym podmiotem na rynku. - To oczywiste, że nie po to Agora zainwestowała w zakup Eurozetu, żeby nie mieć wpływu na jego funkcjonowanie - mówi Jarosław Paszkowski, były dyrektor Radia Wawa i redaktor naczelny Radia Zet.

Prezes Eurozetu Andrzej Matuszyński już w marcu w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówił, że gdyby Agora miała zrealizować opcję call, spółka ta "ma istotne synergie: finansowe, strukturalne". "Mogłoby to oznaczać daleko idącą restrukturyzację spółki" - stwierdził prezes Matuszyński.

Główny problem: wyniki Zetki

Jakie synergie są możliwe? - Przede wszystkim integracja struktur zarządzania - nie ma wątpliwości prezes Radia Eska Leszek Kozioł. - Jeżeli chodzi o część merytoryczną, czyli produkcję programu, prawdopodobnie połączone zostaną również newsroomy - dodaje. Dziś w Eurozecie osobne newsroomy mają Radio Zet, Meloradio i Antyradio, a także redakcja internetowa.

Bartosz Zientek, group account director w domu mediowym Codemedia, uważa, że może dojść do połączenia biur sprzedaży Grupy Radiowej Agory i Eurozetu. - To byłby absolutnie racjonalny krok. Nie ma sensu utrzymywać dwóch osobnych biur reklamy - mówi Zientek. Jego zdaniem można spodziewać się również wspólnego pakietu reklamowego obejmującego rozgłośnie Agory i Eurozetu.

- Do takich naturalnych synergii należą oszczędności w obszarze office, rachunkowości, być może relokacji powierzchni czy jej zmniejszenia - wymienia z kolei analityk Haitong Banku Konrad Księżopolski.

Po przejęciu kontroli nad Eurozetem Agora będzie mieć największą liczbę marek radiowych spośród wszystkich nadawców. - Agora będzie musiała dokonać pewnych korekt, aby stacje nie konkurowały ze sobą i nie kanibalizowały się wzajemnie, a z drugiej strony stanowiły komplementarną ofertę na rynku - uważa Jarosław Paszkowski. - Głównym problemem Eurozetu są wyniki Radia Zet - dodaje.

W badaniach Radio Track w fali czerwiec-sierpień Zetka miała 12,3 proc. udziału w czasie słuchania, lider rynku RMF FM - 29,2 proc.

Nieznaczny wpływ na kurs akcji

Na zamknięcie notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w środę kurs akcji Agory był na poziomie zamknięcia z wtorku i wyniósł 9,78 zł. Czwartkowe notowania spółka zamknęła nieco wyższym kursem - 9,90 zł.

- Kurs akcji nie zmienił się znacząco po komunikacie Agory, co może sugerować, że inwestorzy zakładali już wcześniej scenariusz, w którym Agora będzie starać się o przejęcie kontroli - komentuje Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena.

Agora w lutym kupiła 40 proc. udziałów w Eurozecie za ponad 130 mln zł. Pozostałe 60 proc. nabyła czeska spółka SFS Ventures - udziały ma w niej pośrednio amerykański fundusz Media Development Investment Fund, mniejszościowy akcjonariusz Agory.

Zgłoszenia do konkursu
Grand Press 2019

Plansza

(KOZ, 20.09.2019)

Pozostałe tematy weekendowe

Bez wyników silne marki bledną
Jak sprzedać newsa? Maciej Orłoś w Radiu Zet z przymrużeniem...
Amerykański kryzys PFN
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.