Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 08, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd nakazał rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność

Obchody rocznicy urodzin Adolfa Hitlera ujawnili dziennikarze "Superwizjera" TVN (screen: YouTube/Superwizjer TVN)

Sąd Rejonowy w Gliwicach w środę zdecydował o rozwiązaniu stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, którego członkowie uczestniczyli w ujawnionych przez "Superwizjer" TVN obchodach urodzin Adolfa Hitlera. Sąd zarządził likwidację organizacji, za co ma odpowiadać jej kurator.

Śledztwo wszczęto w styczniu 2018 roku po emisji reportażu "Superwizjera" TVN. Bertold Kittel oraz dwoje współpracujących z nim dziennikarzy pokazali w nim obchody urodzin Hitlera, podczas których członkowie stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", przebrani w mundury Wehrmachtu i SS, sławili Hitlera.

O rozwiązanie stowarzyszenia wnioskowali prokuratura i starosta wodzisławski. To w Wodzisławiu Śląskim mieści się siedziba DiN, w jego okolicach odbyły się obchody rocznicy urodzin. Postępowanie w sprawie trwało od stycznia, przesłuchiwani członkowie zaprzeczali, by organizatorem spotkania była DiN.

Zdaniem sądu członkowie DiN afirmowali postać przywódcy III Rzeszy. "Jest to uroczyste obchodzenie 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera" - powiedziała sędzia Bożena Klimaszewska. Zaznaczyła też, że organizacja obchodów oznaczała chęć prezentowania zachowań afirmujących nazizm i uczczenie Hitlera. Dodała, że takie praktyki nie były jednorazowym wydarzeniem, bo członkowie DiN prezentowali symbolikę nazistowską także podczas koncertów.

Postanowienie nie jest prawomocne, kurator stowarzyszenia Joanna Wojas-Pawlak zapowiedziała odwołanie. Argumentowała, że nie wszyscy członkowie stowarzyszenia brali udział w spotkaniu w lesie i że w jej ocenie nie było to propagowanie ustroju nazistowskiego.

Za propagowanie nazistowskiego ustroju państwa sześcioro uczestników obchodów urodzin odpowiada w osobnym procesie karnym, rozpoczętym w lipcu w Wodzisławiu Śląskim. Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy. Wszyscy podkreślają prywatny, niepubliczny charakter imprezy i zaprzeczają, by byli wyznawcami ideologii nazistowskiej.

(JSX, PAP, 08.08.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.