Dział: PRASA

Dodano: Maj 24, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Maciej Zaremba Bielawski laureatem nagrody im. Kapuścińskiego

Wyniki konkursu ogłoszono w piątek podczas gali w warszawskim Teatrze Dramatycznym (screen Wyborcza.pl)

Maciej Zaremba Bielawski został laureatem, przyznanej po raz dziesiąty, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za autobiograficzny reportaż "Dom z dwiema wieżami". Nagrodę dla tłumacza otrzymał Mariusz Kalinowski, autor przekładu książki Zaremby Bielawskiego.

„Dom z dwiema wieżami” (wyd. Karakter) to opowieść o losach rodziny Zaremby Bielawskiego, książka łącząca sagę rodzinną, esej historyczny i śledztwo dziennikarskie. "Maciej Zaremba Bielawski przesuwa granice reportażu, by z elementów własnych doświadczeń, archiwalnego śledztwa i głębokich rozważań nad polsko-żydowską historią zbudować wielowarstwową opowieść o ojczyźnie i o wygnaniu. »Dom z dwiema wieżami« dotyka fundamentów tego, kim jesteśmy i co nas kształtuje. Formułuje pytania, których bolesność świadczy o tym, jak bardzo są dziś potrzebne. I przypomina o sile literatury" - napisano w uzasadnieniu decyzji jurorów.

- Gdybym nie rozwiązał tych supełków rodzinnej historii, byłoby ze mną źle - mówił Zaremba Bielawski, wspominając depresję, z której wychodził pisząc. - Szczerości uczyłem się od Kapuścińskiego, Krall, Szejnert. Bardzo wiele zawdzięczam polskiej szkole reportażu - podkreślał laureat nagrody.

Do finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki w tym roku zakwalifikowano także:

  • "Będzie to, co było" Mashy Gessen w tłumaczeniu Hanny Faryny-Paszkiewicz i Magdaleny Iwińskiej (wyd. Prószyński i S-ka),
  • "Nowi londyńczycy" Bena Judaha w przekładzie Barbary Gutowskiej-Nowak (Wyd. UJ),
  • "Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym" Pawła Kapusty (wyd. Wielka Litera),
  • "Nie ma" Mariusza Szczygła (wyd. Dowody na Istnienie).

Wyniki konkursu ogłoszono w piątek podczas gali w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Autor najlepszego reportażu otrzymał 100 tys. zł, tłumacz - 20 tys. zł. Od tej edycji konkursu m.st. Warszawa, fundator nagrody, wprowadziło nagrody dla wszystkich finalistów: 5 tys. zł dla autorów książek i 2 tys. zł dla tłumaczy.

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki od 10 lat otrzymują autorzy najciekawszych książek reporterskich - polskich i zagranicznych wydanych po polsku. Nagradzani są także autorzy najlepszych przekładów. Nagrodę ustanowiło miasto stołeczne Warszawa, współorganizatorem konkursu jest „Gazeta Wyborcza”, a patronem honorowym Alicja Kapuścińska.

ZOBACZ TEŻ: „Dom z dwiema wieżami”, Maciej Zaremba Bielawski

(RAQ, 24.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Maj 25, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Senat zgłosił poprawkę wycofującą zaostrzenie art. 212

Poprawka senacka przywraca obecne brzmienie przepisu art. 212 Kk (fot. Flickr.com/SenatRP, Katarzyna Czerwińska/ Kancelaria Senatu)

Senat zgłosił w piątek późnym wieczorem kilkadziesiąt poprawek do nowelizacji Kodeksu karnego, w tym dotyczącą art. 212, który w pierwotnej wersji miał umożliwiać ściganie pomówienia z urzędu. Oznacza to, że projekt wróci do Sejmu. Wycofanie się ze zmian zapowiedział w ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości po fali krytyki ze strony ekspertów i dziennikarzy.

Poprawka senacka przywraca obecne brzmienie przepisu art. 212 Kk, który dotyczy ścigania pomówienia. Poprawka wykreśla zmiany, zakładające wprowadzenie kary do roku więzienia za "tworzenie fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłanianie innych osób do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią". Poparte przez Sejm zmiany przewidywały, że pomówienie mogłoby być ścigane nawet z urzędu.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w środę, że resort wycofa się z zaostrzenia art. 212. – Cieszymy się, że rząd się zreflektował. Mamy nadzieję, że pójdzie dalej – skomentował Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy. Dziennikarze i eksperci od lat apelują o całkowite zniesienie tego artykułu.

ZOBACZ TEŻ:

(RAQ, 25.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.