Dział: PRASA

Dodano: Maj 24, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Maciej Zaremba Bielawski laureatem nagrody im. Kapuścińskiego

Wyniki konkursu ogłoszono w piątek podczas gali w warszawskim Teatrze Dramatycznym (screen Wyborcza.pl)

Maciej Zaremba Bielawski został laureatem, przyznanej po raz dziesiąty, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za autobiograficzny reportaż "Dom z dwiema wieżami". Nagrodę dla tłumacza otrzymał Mariusz Kalinowski, autor przekładu książki Zaremby Bielawskiego.

„Dom z dwiema wieżami” (wyd. Karakter) to opowieść o losach rodziny Zaremby Bielawskiego, książka łącząca sagę rodzinną, esej historyczny i śledztwo dziennikarskie. "Maciej Zaremba Bielawski przesuwa granice reportażu, by z elementów własnych doświadczeń, archiwalnego śledztwa i głębokich rozważań nad polsko-żydowską historią zbudować wielowarstwową opowieść o ojczyźnie i o wygnaniu. »Dom z dwiema wieżami« dotyka fundamentów tego, kim jesteśmy i co nas kształtuje. Formułuje pytania, których bolesność świadczy o tym, jak bardzo są dziś potrzebne. I przypomina o sile literatury" - napisano w uzasadnieniu decyzji jurorów.

- Gdybym nie rozwiązał tych supełków rodzinnej historii, byłoby ze mną źle - mówił Zaremba Bielawski, wspominając depresję, z której wychodził pisząc. - Szczerości uczyłem się od Kapuścińskiego, Krall, Szejnert. Bardzo wiele zawdzięczam polskiej szkole reportażu - podkreślał laureat nagrody.

Do finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki w tym roku zakwalifikowano także:

  • "Będzie to, co było" Mashy Gessen w tłumaczeniu Hanny Faryny-Paszkiewicz i Magdaleny Iwińskiej (wyd. Prószyński i S-ka),
  • "Nowi londyńczycy" Bena Judaha w przekładzie Barbary Gutowskiej-Nowak (Wyd. UJ),
  • "Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym" Pawła Kapusty (wyd. Wielka Litera),
  • "Nie ma" Mariusza Szczygła (wyd. Dowody na Istnienie).

Wyniki konkursu ogłoszono w piątek podczas gali w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Autor najlepszego reportażu otrzymał 100 tys. zł, tłumacz - 20 tys. zł. Od tej edycji konkursu m.st. Warszawa, fundator nagrody, wprowadziło nagrody dla wszystkich finalistów: 5 tys. zł dla autorów książek i 2 tys. zł dla tłumaczy.

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki od 10 lat otrzymują autorzy najciekawszych książek reporterskich - polskich i zagranicznych wydanych po polsku. Nagradzani są także autorzy najlepszych przekładów. Nagrodę ustanowiło miasto stołeczne Warszawa, współorganizatorem konkursu jest „Gazeta Wyborcza”, a patronem honorowym Alicja Kapuścińska.

ZOBACZ TEŻ: „Dom z dwiema wieżami”, Maciej Zaremba Bielawski

Galeria: Fotorelacja z gali Grand Press Photo 2019

(RAQ, 24.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.