Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 02, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Bożena Dudko nie jest już sekretarzem Nagrody Kapuścińskiego

Nagroda przyznawana jest od 2010 roku

Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy zwolniło ze stanowiska sekretarza jury konkursu 12. edycji Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki Bożenę Dudko, ostatnią asystentkę Kapuścińskiego, pomysłodawczynię i główną organizatorkę nagrody.

Miejskie Biuro Kultury 4 listopada nie przedłużyło Dudko funkcji sekretarza jury konkursu. O sprawie napisała "Gazeta Stołeczna". - Przyjęłam tę decyzję do wiadomości. Powołano się na list od rodziny Ryszarda Kapuścińskiego, ale mi go nie pokazano – mówi Dudko w rozmowie z "Press". Jak zaznacza, nie wie, kto konkretnie mógł być autorem listu. - Nie znam całej rodziny. Z panią Alicją Kapuścińską (wdową po Ryszardzie Kapuścińskim – przyp. red.) jestem cały czas w bardzo dobrych stosunkach i relacjach przyjaźni – dodaje.

List w sprawie nieprzedłużenia umowy Dudko wystosowali jurorzy nagrody: Małgorzata Szejnert, Olga Stanisławska, Maciej Zaremba-Bielawski i Piotr Mitzner. "Współpracowaliśmy latami z Bożeną Dudko. Jesteśmy przekonani, że rozwój, rosnący prestiż i międzynarodowa pozycja Nagrody są głównie jej zasługą (…). Nie chcemy wchodzić w przyczyny decyzji Biura Kultury Urzędu Miasta Warszawy. Zwracamy jednak uwagę na fakt, że mecenas pozbył się właściwej osoby na właściwym miejscu, oddanej i twórczej, i zerwał ciągłość dobrego doświadczenia" - piszą jurorzy w liście opublikowanym na stronach "Gazety Stołecznej".

- 4 listopada dowiedziałam się, że zostaję odwołana. Powiedziano mi, że skonsultowano decyzję z Komisją Kultury i Promocji Miasta Rady m.st. Warszawy i z "Gazetą Wyborczą". Dla dobra nagrody chciałam, żeby Biuro Kultury pierwsze o tym powiadomiło, ale na facebookowym profilu nagrody wciąż nie ma informacji o zmianach - mówi Dudko. - Chcieliśmy tę nagrodę przeprowadzić przez trudny czas pandemii. Okazało się, że nie jest nam to dane. Mam nadzieję, że moja następczyni sobie ze wszystkim poradzi – dodaje. Jak pisze Wyborcza.pl, sekretarzem ma być dotychczasowa menedżerka nagrody Maria Krawczyk.

Organizatorami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego są Miasto Stołeczne Warszawa i "Gazeta Wyborcza" (Agora). Patronem honorowym jest Alicja Kapuścińska.

Bożena Dudko jest dziennikarką i redaktorką, w latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu "Gazety Wyborczej". Jest współautorką (wraz Mariuszem Szczygłem) koncepcji 16-tomowej kolekcji "Dzieł wybranych" Kapuścińskiego.

Do 2016 roku swoja Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawała Polska Agencja Prasowa. W 2016 roku ówczesny prezes PAP Artur Dmochowski zdecydował o jej zawieszeniu.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 02.12.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.