Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 21, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Książki pięciu autorek w finale 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Autorka najlepszego reportażu otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł (fot. materiały prasowe)

W finale 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawę i "Gazetę Wyborczą", po raz pierwszy znalazły się same kobiety ‒ cztery autorki reportaży z zagranicy i jedna z Polski.

Reportaże pięciu nominowanych do finału autorek opisują problemy współczesnego świata ‒ sytuację człowieka żyjącego w systemie autorytarnym współczesnej Rosji czy w skrajnym ubóstwie brazylijskich faweli. Pokazują życie ludzi starszych, dotkniętych skutkami drapieżnego kapitalizmu w Stanach Zjednoczonych. Zauważają też najważniejsze wydarzenia ostatnich lat, czego przykładem jest akcja #MeToo (#JaTeż), będąca pokłosiem ujawnienia seksskandalu w Akademii Szwedzkiej. 

Spośród dziesięciu reportaży, wybranych w maju, na drugim posiedzeniu jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego nominowało do tegorocznego finału książki: "Nomadland. W drodze za pracą" (autorka: Jessica Bruder; tłum. z jęz. angielskiego Martyna Tomczak), "Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii" (Eliane Brum; tłum. z jęz. portugalskiego Gabriel Borowski), "Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji" (Jelena Kostiuczenko; tłum. z jęz. rosyjskiego Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz), "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady" (Karolina Sulej) i "Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim" (Matilda Voss Gustavsson; tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska).

W międzynarodowym jury 12. edycji Nagrody zasiadają: Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), William Brand, Julia Fiedorczuk, Elżbieta Sawicka i Abel A. Murcia Soriano. Sekretarzynią jury jest Maria Krawczyk.

Laureatka 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zostanie ogłoszona podczas gali 11 września, transmitowanej w serwisie Wyborcza.pl.

Autorka najlepszego reportażu otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł, a tłumacz bądź tłumaczka - 20 tys. zł. Pozostałe nominowane autorki otrzymają nagrodę w wysokości 5 tys. zł, a tłumacze i tłumaczki ich reportaży ‒ 2 tys. zł.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona i ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem Nagrody jest "Gazeta Wyborcza", a partnerem Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot.

(KOZ, 21.06.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.