Dział: PRASA

Dodano: Maj 09, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruszył proces fotoreporterów przeciw „Gazecie Polskiej”

Na okładce "Gazety Polskiej" zamieszczono fotomontaż trzech zdjęć zrobionych w Iraku i Afganistanie

Fotoreporterzy Rafał Wojczal i Wojciech Wilczyński domagają się od wydawcy „Gazety Polskiej” opublikowania przeprosin i wpłaty 20 tys. zł na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Chodzi o zamieszczenie na okładce tygodnika w lipcu 2017 roku ich zdjęć w zmienionym kontekście.

Proces cywilny o ochronę autorskich praw osobistych rozpoczął się wczoraj w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Do tej pory fotoreporterzy próbowali dojść do porozumienia z Niezależnym Wydawnictwem Polskim poza sądem. Ich zdaniem tygodnik bezprawnie wykorzystał zrobione przez nich zdjęcia.

Na okładce „GP" z 26 lipca 2017 roku widać grupę ludzi stojących wokół łóżek z ciałami. Na ilustracji umieszczono napis: „Wstrząsający niemiecki raport. Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby". Okładkę zmontowano z trzech zdjęć. Autorem dwóch jest Rafał Wojczal, który wykonał je w irackim obozie dla uchodźców wewnętrznych w Al-Khazar. Trzecia fotografia została zrobiona w Afganistanie przez Wojciecha Wilczyńskiego podczas przeprowadzania przez polskich żołnierzy akcji pomocy humanitarnej.

Press

Okładkę "Gazety Polskiej" z 26 lipca 2017 roku zmontowano z trzech zdjęć

Wydawca podtrzymuje zdanie, że miał prawo do wykorzystania tych zdjęć do zilustrowania tematu o uchodźcach. W październiku 2017 roku na 10. stronie „GP” ukazały się przeprosiny, jednak ich treść odbiegała od wersji zaproponowanej przez fotoreporterów i ich pełnomocnika Tomasza Ejtminowicza.

- Domagamy się przeprosin za to, że zdjęcia zostały wykorzystane w sposób sprzeczny z intencjami ich autorów. Chcieli oni pokazać katastrofę humanitarną, a na okładce „GP” firmowali swoimi nazwiskami rasistowski i radykalny przekaz. Nigdy by się nie zgodzili na takie wykorzystanie ich zdjęć - podkreśla Ejtminowicz w rozmowie z „Presserwisem”.

W trakcie pierwszej rozprawy sąd zapoznał się ze stanowiskami obu stron. Kolejna została zaplanowana na 30 sierpnia.

(PAZ, 09.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.