Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 08, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK ma zastrzeżenia do przejęcia Multimediów przez Vectrę

UOKiK zaznaczył, że zastrzeżenia nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez Vectrę konkurencyjnego operatora Multimedia Polska, choć ten jesienią poinformował, że odstąpił od planowanej transakcji.

"Nasze analizy wskazują, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na dwóch rynkach: dostępu do płatnej telewizji w 21 miastach w Polsce i internetu stacjonarnego w 29 miejscowościach. Dlatego przedstawiliśmy Vectrze zastrzeżenia do koncentracji" - przekazał wiceprezes UOKiK Michał Holeksa. Urząd zaznaczył, że zastrzeżenia nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania.

Vectra przekazała "Presserwisowi", że złożyła merytoryczną odpowiedź, wspartą dodatkową analizą wyspecjalizowanej firmy doradczej. - Wierzymy, że zakres i charakter zastrzeżeń, wsparty tak silną argumentacją z naszej strony, ulegnie istotnemu zmniejszeniu i w niedługim czasie otrzymamy zgodę prezesa UOKiK na przeprowadzenie transakcji - stwierdza Tomasz Żurański, prezes Vectry.

Wstępne porozumienie w sprawie sprzedaży Vectra i Multimedia Polska podpisały pod koniec sierpnia 2018 roku. Pod koniec września Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w tej sprawie. W listopadzie większościowi akcjonariusze i zarząd Multimedia Polska poinformowali, że odstąpili od planowanej transakcji.

Vectra na koniec 2018 roku miała 1,004 mln abonentów, a Multimedia Polska na koniec 2017 roku - 752,7 tys. (operator nie opublikował wyników za 2018 rok).

(KOZ, 08.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 09, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT zapłaciła 79,5 tys. zł za raport o programach TVP i go ukrywała

Zarzuty, jakie eksperci mieli wobec głównych wydań „Wiadomości” TVP, to m.in.: brak pluralizmu i bezstronności, dominacja jednej opcji politycznej (PiS) w przekazie, obecność materiałów o charakterze propagandowym (screen: Wiadomosci.tvp.pl)

Materiały o charakterze propagandowym, brak pluralizmu i krytycznego podejścia do prezentowanych treści - to główne zarzuty, jakie znalazły się w raporcie ekspertów z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, dotyczącym programów informacyjnych TVP, przygotowanym na zlecenie KRRiT, do którego dotarła „Gazeta Wyborcza”.

Eksperci Edukacyjnego Laboratorium Mediów Społecznościowych z UP analizowali programy informacyjne w dniach 10-16 lutego 2017. KRRiT zapłaciła za raport 79,5 tys. zł, ale dostęp do jego treści jest ograniczony. Zapoznali się z nim dziennikarze „GW”, którzy od 2017 roku bez powodzenia starali się uzyskać do niego dostęp.

Zarzuty, jakie eksperci mieli wobec głównych wydań „Wiadomości” TVP, to: brak krytycznego podejścia do prezentowanych treści, brak pluralizmu i bezstronności, dominacja jednej opcji politycznej (PiS) w przekazie, obecność materiałów o charakterze propagandowym oraz przewaga wypowiedzi dziennikarzy i publicystów kojarzonych z opcją rządzącą lub prawicą.

Jako pozytywne aspekty podkreślono: aktualne informacje z kraju i ze świata, zdecydowaną większość materiałów własnych, wprowadzenie prowadzącego jasne i zrozumiałe, tempo audycji dobre, język poprawny i poziom przystępności przekazów w normie.

Równie krytycznie oceniono „Teleexpress”, któremu zarzucono przede wszystkim jednostronność. „Oglądając audycję w badanym tygodniu, można odnieść wrażenie, że Polska to kraj monopartyjny” - napisano w raporcie cytowanym przez „GW”.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAZ, 09.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.