Dział: RADIO

Dodano: Kwiecień 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

77 pracowników Polskiego Radia apeluje do dyrektor Jedynki o przywrócenie Kasprolewicz

Agata Kasprolewicz wcześniej przestała prowadzić także programy w radiowej Dwójce i Polskim Radiu 24 (fot. Wojciech Surdziel, Wosu.pl/Press)

77 dziennikarzy i pracowników Polskiego Radia w liście do dyrektor radiowej Jedynki Agnieszki Kamińskiej prosi o przywrócenie Agaty Kasprolewicz do prowadzenia audycji. W tej sprawie interweniował również zarząd Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu III Polskiego Radia.

Agata Kasprolewicz z naczelnej redakcji publicystyki międzynarodowej została odsunięta od prowadzenia audycji w Jedynce decyzją dyrektor anteny Agnieszki Kamińskiej. Według naszych ustaleń kierownictwu radia miał nie podobać się dobór gości, jakich Kasprolewicz zapraszała do programów.

"Jesteśmy tą decyzją głęboko rozczarowani, zasmuceni i zaniepokojeni" - czytamy w liście do dyrektor Agnieszki Kamińskiej, który do wiadomości otrzymali również prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski i szef naczelnej redakcji publicystyki międzynarodowej Grzegorz Ślubowski. Pracownicy Polskiego Radia piszą, że nie znają jak dotąd podstaw merytorycznych podjętej przez nią decyzji. "Agata Kasprolewicz jest znakomitą reporterką, wydawcą i prezenterką od wielu lat pracującą w Polskim Radiu" - przypominają.

"Odsunięcie tak doświadczonej i sprawnej dziennikarki od anteny jest dla nas niezrozumiałe, budzi wątpliwości. Jej brak poważnie osłabi funkcjonowanie redakcji publicystyki międzynarodowej i negatywnie wpłynie na poziom audycji Programu I Polskiego Radia, dlatego prosimy o ponowne przeanalizowanie decyzji i przywrócenie Agaty Kasprolewicz do pełnej roli na antenie Programu I" - apelują sygnatariusze listu.

O powody odsunięcia Agaty Kasprolewicz zapytał prezesa Polskiego Radia, dyrektor Jedynki i szefa redakcji międzynarodowej zarząd Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu III Polskiego Radia.

- Agata nie otrzymała żadnego uzasadnienia tej decyzji - informuje Anna Rokicińska z władz związku. - Jesteśmy głęboko przekonani, że odsunięcie dziennikarza radiowego od anteny jest najgorszą karą, jaka może go spotkać. Niepodanie powodów takiej decyzji jest sprzeczne z prawem pracy - mówi Rokicińska i dodaje: - Prawo pracy jasno określa, jakie kary mogą spotkać pracownika i w jakich okolicznościach. Każdy pracownik, którego spotkają negatywne konsekwencje, powinien wiedzieć, za co one są.

Agata Kasprolewicz, zanim została odsunięta od prowadzenia audycji w Jedynce, przestała był także gospodarzem programów międzynarodowych w radiowej Dwójce i Polskim Radiu 24. Pozostaje wydawcą magazynu "Raport o stanie świata" w Trójce (do audycji przygotowuje również materiały reporterskie).

W 2017 roku materiał "Kenia - wojna o trawę" Agaty Kasprolewicz, opowiadający o tym, jak politycy w Kenii, walcząc o głosy w wyborach, wykorzystują nienawiść rasową, zdobył nagrodę Grand Press w kategorii reportaż radiowy.

(KOZ, 15.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.