Dział: INTERNET

Dodano: Marzec 27, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Donald Tusk: dyrektywa o prawach autorskich to bezpieczne rozwiązanie

Donald Tusk (screen: YouTube/ Guardian News)

Szef Rady Europejskiej popiera dyrektywę o prawach autorskich, przegłosowaną wczoraj w Europarlamencie. Innego zdania jest wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, według którego kierunkiem dokumentu jest "w sposób prewencyjny wprowadzać cenzurę".

Szef Rady Europejskiej powiedział w środę, że "nie są zagrożone wolności w internecie". - Odnoszę wrażenie, że wiele argumentów przeciwko dyrektywie miało charakter demagogiczny - dodał Donald Tusk. Zdaniem byłego premiera, dokument to rozwiązanie bezpieczne z punktu widzenia wolności w internecie, dzięki nowym regulacjom obrona praw autorskich wreszcie doczekała się "może nie idealnych, ale sensownych rozwiązań".

- Dyrektywę  trzeba tak implementować, aby powodowała jak najmniej negatywnych skutków dla internautów - stwierdził wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Zdaniem polityka kierunek tego dokumentu jest taki, aby "w sposób prewencyjny wprowadzać cenzurę".

Jak przypomniał w Polskim Radiu 24, rząd w swoim stanowisku od początku sprzeciwiał się "zapisom dotyczącym cenzury prewencyjnej, ograniczenia wolności". Wiceminister dodał, że ważna jest implementacja dyrektywy do polskiego prawa.

Parlament Europejski poparł we wtorek unijną dyrektywę o prawach autorskich: 348 europosłów było za, 274 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Dokument ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Przegłosowane zostały kontrowersyjne artykuły 11. i 13. dokumentu: ten pierwszy dotyczy tzw. praw pokrewnych dla wydawców prasowych, a drugi wprowadza obowiązek filtrowania treści pod kątem praw autorskich.

(JSX, PAP, 27.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.