Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Listopad 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

OpenAI i Microsoft pozwane za naruszenie praw autorskich przy szkoleniu modeli sztucznej inteligencji

Julian Sancton stanął na czele pozwu za wykorzystywanie treści m.in. z jego książek (screen: YouTube/Penguin Random House)

OpenAI i Microsoft zostały pozwane, że w sposób nielegalny nadużywały dzieł autorów literatury faktu do szkolenia modeli sztucznej inteligencji, leżących u podstaw usług takich jak ChatGPT.

- Firma OpenAI skopiowała dziesiątki tysięcy książek non-fiction bez pozwolenia - oznajmił Julian Sancton, autor i redaktor Hollywood Reporter, stojący na czele pozwu zbiorowego złożonego w sądzie federalnym na Manhattanie.

Pozew jest jednym z kilku wniesionych przez grupy właścicieli praw autorskich, w tym autorów powieści - m.in. Johna Grishama, George'a RR Martina i Jonathana Franzena - przeciwko OpenAI i innym firmom technologicznym w związku z rzekomym niewłaściwym wykorzystaniem ich pracy do szkolenia systemów sztucznej inteligencji. Firmy zaprzeczają zarzutom.

Skarga Sanctona jest pierwszym pozwem autora przeciwko OpenAI, w którym jako pozwanego wymieniono także Microsoft. Firma zainwestowała miliardy dolarów w start-up zajmujący się sztuczną inteligencją i zintegrowała systemy OpenAI ze swoimi produktami.

"Chociaż OpenAI i Microsoft odmawiają płacenia autorom literatury faktu, ich platforma AI jest warta fortunę. Podstawą działań OpenAI jest po prostu kradzież dzieł chronionych prawem autorskim" - napisał prawnik Sanctona.

W skardze stwierdzono również, że Microsoft był "głęboko zaangażowany" w szkolenie i rozwój modeli AI i także ponosi odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich.

Sancton zwrócił się do sądu o nieokreśloną kwotę odszkodowania pieniężnego oraz o nakazanie sądowej blokady wykorzystywania dzieł literackich.

W ostatnich dniach OpenAI (a częściowo i Microsoft) był bardzo popularny w mediach światowych w związku z perypetiami jego dyrektora generalnego - Sama Altmana. Jego zwolnieniem, a następnie szybkim powrotem, co wiązało się też ze zmianami w zarządzie firmy.

(MAC, 23.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.