Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Marzec 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po zmianach w TVP słabnie pozycja Jacka Kurskiego

Marzena Paczuska i Piotr Pałka będą mogli przegłosowywać Jacka Kurskiego (fot. KOZ)

Powołanie do zarządu Telewizji Polskiej Marzeny Paczuskiej i Piotra Pałki osłabia pozycję prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych zdecydowała o odwołaniu z zarządu TVP Macieja Staneckiego i powołaniu do niego Marzeny Paczuskiej i Piotra Pałki.

W piątek w TVP zaszły kolejne zmiany: Mariusz Jarosiewicz został kierownikiem redakcji "Teleexpressu", a Adam Krzykowski "Panoramy". Obaj dotychczas koordynowali prace tych redakcji, ale nie byli ich kierownikami.

W piątek Krystian Kuczkowski został zastępcą dyrektora TAI ds. TVP Info. Dotychczas pełnił obowiązki kierownika serwisów informacyjnych TVP Info. Jako pierwszy o jego nominacji poinformował serwis Dorzeczy.pl.

Zmiany w zarządzie prowadzą do osłabienia pozycji Jacka Kurskiego. Marzena Paczuska i Piotr Pałka będą mogli przegłosowywać prezesa TVP (w dwuosobowym zarządzie głos decydujący miał Kurski).

- Prezydent Andrzej Duda postawił ultimatum: podpisze ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych, jeśli dojdzie do zmiany w zarządzie TVP - mówi jeden z naszych informatorów.

Ustawa od 26 lutego czeka na podpis prezydenta. Duda i jego otoczenie od dłuższego czasu mieli zastrzeżenia do telewizji publicznej.

- Prezydent nie miał nikogo w TVP. Mógł zawrzeć sojusz z premierem Morawieckim, który chodził na Nowogrodzką (siedziba PiS - przyp. red.), by Kaczyński odwołał Kurskiego - mówi inny rozmówca. Prezes PiS nie zdecydował się jednak na taki ruch, ale decyzja o trzyosobowym zarządzie odbierana jest jako osłabienie pozycji Kurskiego.

Nasi rozmówcy twierdzą, że Marzenę Paczuską miał wskazać do zarządu TVP właśnie prezydent Andrzej Duda. Według części naszych informatorów jego poparcie miał także Piotr Pałka, który ostatnio współpracował z Pałacem Prezydenckim. - To człowiek od Kukiza, na miejsce Staneckiego - twierdzi jeden z polityków PiS.

Maciej Stanecki wszedł do zarządu TVP w styczniu 2016 roku z rekomendacji Kukiz’15, bo ta partia w 2015 roku poparła w Sejmie ustawę rtv autorstwa PiS. - Irytacja Kukiza, że Stanecki jest niezależny, była znana od dawna - mówi jeden z pracowników TVP. To na prośbę Pawła Kukiza Grzegorz Podżorny, który trafił do Rady Mediów Narodowych z rekomendacji Kukiz'15, złożył w styczniu wniosek o odwołanie zarządu TVP.

Marzena Paczuska po tym, jak w sierpniu 2017 roku straciła stanowisko szefowej redakcji "Wiadomości" TVP 1, została doradcą zarządu TVP ds. publicystyki i informacji. W "Wiadomościach" zastąpił ją Jarosław Olechowski, który awansował później na dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. - Paczuska będzie próbowała przejąć kontrolę nad informacjami - uważa nasz rozmówca z TVP.

Piotr Pałka od sierpnia 2017 roku był wicedyrektorem TVP 1 ds. rozrywki. Po zmianach w strukturze TVP i likwidacji dyrekcji anten trafił do biura programowego jako redaktor programujący ds. rozrywki. TVP rozstała się z Pałką w połowie 2018 roku. Jako powód podano, że miał on zaakceptować piosenkę ”Siła kobiet” zespołu Girls on Fire w koncercie Debiuty na opolskim festiwalu.

(KOZ, PAZ, 15.03.2019)

Pozostałe tematy weekendowe

Nie wiedziałem, co się dzieje na świecie
Radiowcy mają głos
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.