Dział: PRASA

Dodano: Luty 14, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Apel freelancerów prawie bez odzewu. Agora zapowiada zmiany

Izba Wydawców Prasy informuje, że jest otwarta na rozmowy z freelancerami (fot. Pixabay.com)

Z największych wydawnictw jedynie Agora SA odpowiedziała na list freelancerów, którzy jesienią ub.r. przygotowali kodeks dobrych praktyk przy współpracy z redakcjami. Zareagowało też kilku mniejszych wydawców. Freelancerzy ponawiają apel – tym razem do Izby Wydawców Prasy.

Freelancerzy wysłali listy do wydawnictw w październiku. – Odpowiedzieli nam mniejsi wydawcy i redakcje. Spotkaliśmy się z "Pismem", Dwutygodnik.com, "Przekrojem" i "Krytyką Polityczną". Odpowiedziało nam też "Zwierciadło", choć do spotkania ostatecznie nie doszło – informuje reporterka Olga Gitkiewicz. – Uważam, że to wymowne, że przez tyle tygodni nikt z dużych wydawców nam nie odpisał. Liczymy, że apel do Izby Wydawców Prasy nada sprawie jakiś bieg – dodaje.

Jak mówi "Presserwisowi" dyrektor generalny IWP Marek Frąckowiak, Izba odpowie na list freelancerów. – Jesteśmy otwarci na rozmowy – stwierdza.

O brak reakcji zapytaliśmy Ringier Axel Springer Polska (nie otrzymaliśmy odpowiedzi) i Wydawnictwo Bauer. – Tą sprawą zajmuje się Izba Wydawców Prasy – podał krótko Maciej Brzozowski, dyrektor PR w Bauerze. Zapytaliśmy też Agorę. Jej dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Nina Graboś poinformowała, że zasady współpracy z redaktorami zewnętrznymi zostały opracowane i w ostatnich dniach przesłane freelancerom.

Agora zadeklarowała m.in., że będzie się starać sprawnie i szybko odpowiadać na propozycje freelancerów, a jeśli do siedmiu dni nie udzieli odpowiedzi, będzie to oznaczało, iż nie jest zainteresowana tematem. Ustaliła też, że za teksty przyjęte do druku będzie wypłacać wynagrodzenie w terminie 30 dni (nawet jeśli czekają na publikację) pod warunkiem, że autor spełni wymogi formalne (np. odeśle podpisaną umowę). Ponadto zobowiązała się, że autorom tekstów zamówionych przez redakcję, którzy podpiszą umowy ramowe, pokryje koszty podróży, noclegów i inne wydatki poniesione podczas zbierania materiałów.

O problemie freelancerów zrobiło się głośno po opublikowaniu przez Ewę Kaletę na Facebooku wpisu, w którym krytykowała niekorzystne dla reporterów warunki współpracy z redakcjami. W swoim kodeksie dobrych praktyk freelancerzy zwrócili uwagę na takie kwestie, jak m.in. podpisywanie precyzyjnych umów i terminowe płatności po akceptacji tekstu, a nie dopiero po jego wydrukowaniu.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KW, 14.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Luty 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rozliczenie kampanii: PiS wydało więcej na plakaty, KO na internet

Czas na złożenie sprawozdań finansowych komitety miały do 4 lutego (screen YouTube.com/Patryk Jaki - oficjalny)

Prawo i Sprawiedliwość wydało więcej na billboardy i plakaty, a Koalicja Obywatelska na reklamę w internecie – wynika z rozliczeń kampanii samorządowej 2018 roku, do których dotarło Radio Zet.

Jak podał dziennikarz radia Mariusz Gierszewski, na billboardy i plakaty PiS wydało 12,5 mln zł, KO (czyli koalicja Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polska) – 9 mln zł, a Polskie Stronnictwo Ludowe – 3,4 mln zł.

Na reklamę w internecie KO przeznaczyła 2,5 mln zł, PiS – 2,07 mln zł, a PSL – 0,6 mln zł.

Wydatki na prasę w przypadku PiS wyniosły 2,3 mln zł, KO – 1,4 mln zł, PSL – 1,8 mln zł.

Na obsługę emisji ogłoszeń wyborczych w radiu PiS przeznaczyło 0,5 mln zł, KO – 0,24 mln zł, PSL – 0,26 mln zł. Natomiast w telewizji PiS wydało 2,7 mln zł, KO – 0,6 mln, a PSL – 0,3 mln zł.

– Termin składania sprawozdań finansowych z kampanii minął 4 lutego. Teraz będą poddane badaniu, które potrwa trzy miesiące. Po tym czasie zostaną opublikowane w internecie i wszyscy będą mogli z nimi się zapoznać – informuje "Presserwis" Maciej Dąbrówka z Państwowej Komisji Wyborczej.

(KW, 15.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.