Dział: PRASA

Dodano: Luty 05, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd oddalił wnioski NBP o usunięcie tekstów w "GW" i "Newsweeku"

Narodowy Bank Polski ma prawo odwołać się od decyzji sądu (screen YouTube/Narodowy Bank Polski)

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w poniedziałek dwa wnioski Narodowego Banku Polskiego dotyczące zakazu rozpowszechniania tekstów w "Gazecie Wyborczej" (Agora) i "Newsweek Polska" (RAS Polska). Na rozpatrzenie czeka jeszcze tylko jeden wniosek.

Narodowy Bank Polski domagał się usunięcia artykułów (w wersji papierowej i elektronicznej) dotyczących powiązań prezesa NBP Adama Glapińskiego z aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego. Pod koniec listopada złożył w tej sprawie sześć wniosków o zabezpieczenie roszczeń procesowych. Zawierały one braki formalne, więc sąd ich nie rozpatrzył i wezwał NBP do uzupełnienia.

Jak informuje nas rzeczniczka sądu Sylwia Urbańska, po ponownym przesłaniu wniosków przez NBP okazało się, że dwa z nich zostały złożone omyłkowo. – Stanowiły po prostu załączniki, a nie odrębne wnioski – podaje rzeczniczka.

Stąd ostatecznie, zamiast sześciu, sąd miał do rozpatrzenia cztery sprawy. W jednej wydał zarządzenie o zwrocie wniosku, ponieważ nie zostały usunięte braki formalne. Dwa kolejne wnioski zostały oddalone. Jedna sprawa nadal oczekuje na rozstrzygnięcie. – Decyzja nie jest prawomocna. Narodowy Bank Polski ma prawo złożyć zażalenie – informuje Urbańska.

NBP nie odpowiedział na nasze pytania.

(KW, 05.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.