Dział: PRASA

Dodano: Luty 05, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd oddalił wnioski NBP o usunięcie tekstów w "GW" i "Newsweeku"

Narodowy Bank Polski ma prawo odwołać się od decyzji sądu (screen YouTube/Narodowy Bank Polski)

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w poniedziałek dwa wnioski Narodowego Banku Polskiego dotyczące zakazu rozpowszechniania tekstów w "Gazecie Wyborczej" (Agora) i "Newsweek Polska" (RAS Polska). Na rozpatrzenie czeka jeszcze tylko jeden wniosek.

Narodowy Bank Polski domagał się usunięcia artykułów (w wersji papierowej i elektronicznej) dotyczących powiązań prezesa NBP Adama Glapińskiego z aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego. Pod koniec listopada złożył w tej sprawie sześć wniosków o zabezpieczenie roszczeń procesowych. Zawierały one braki formalne, więc sąd ich nie rozpatrzył i wezwał NBP do uzupełnienia.

Jak informuje nas rzeczniczka sądu Sylwia Urbańska, po ponownym przesłaniu wniosków przez NBP okazało się, że dwa z nich zostały złożone omyłkowo. – Stanowiły po prostu załączniki, a nie odrębne wnioski – podaje rzeczniczka.

Stąd ostatecznie, zamiast sześciu, sąd miał do rozpatrzenia cztery sprawy. W jednej wydał zarządzenie o zwrocie wniosku, ponieważ nie zostały usunięte braki formalne. Dwa kolejne wnioski zostały oddalone. Jedna sprawa nadal oczekuje na rozstrzygnięcie. – Decyzja nie jest prawomocna. Narodowy Bank Polski ma prawo złożyć zażalenie – informuje Urbańska.

NBP nie odpowiedział na nasze pytania.

(KW, 05.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Luty 05, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Orlen podpisał umowy na dostawę prasy z Ruchem i Garmondem

Współpraca PKN Orlen z Kolporterem zakończyła się 31 stycznia (fot. materiały prasowe PKN Orlen)

Ruch i Garmond dostarczają prasę do stacji PKN Orlen. Koncern informuje, że rozwiązał umowę z Kolporterem.

Jak informuje "Presserwis" rzeczniczka Orlenu Joanna Zakrzewska, przetarg został przeprowadzony w ubiegłym roku, trwał od maja do sierpnia. – Firma Kolporter nie uzyskała wystarczającej liczby punktów i zakończyliśmy współpracę z zachowaniem odpowiedniego terminu wypowiedzenia – stwierdza. Dodaje, że podpisane zostały nowe umowy na dostawę prasy – z Ruchem i Garmondem. Nie precyzuje jednak, na jakich warunkach.

Rzecznik Kolportera Dariusz Materek potwierdził jedynie, że Orlen zakończył współpracę z dystrybutorem i podał, że rozwiązanie umowy odbyło się zgodnie z jej przepisami. W sprawie pozostałych pytań skierował nas do przedstawicieli koncernu.

Kolporter jest największym dystrybutorem prasy w Polsce. Jego udział w rynku wynosi 51,9 proc. Do Ruchu należy 29,9 proc., a do Garmondu – 13,1 proc.

Ruch ma wielomilionowe długi wobec wydawców prasy, przechodzi proces restrukturyzacji. PKN Orlen to jeden z potencjalnych inwestorów. Spółka przygotowuje się do przeprowadzenia badania due dilligence, po którym ma podjąć ostateczne decyzje.

Joanna Zakrzewska pytana, czy wybór Ruchu na jednego z dostawców prasy wiąże się z tym procesem – zaprzecza. Argumentuje, że przetarg w tej sprawie był rozpisany kilka miesięcy wcześniej.

W piątek do sądu został przekazany plan restrukturyzacji Ruchu. Zakłada on m.in. wydzielenie dwóch oddzielnych części przedsiębiorstwa w celu ich sprzedaży. Pierwsza z nich to segment detaliczny, czyli działalność handlowa prowadzona w sieci kiosków własnych. Według informacji "Pulsu Biznesu" została ona wyceniona na około 80 mln zł. Druga część to segment kolportażowy obejmujący m.in. kolportaż prasy, obsługę logistyczną "Paczki w RUCHu" oraz dostawy prenumerat. Jak podaje "PB", ma on wartość ujemną i ma być sprzedany za symboliczną złotówkę.

Plan restrukturyzacji zakłada też, że Ruch znajdzie nowych inwestorów najpóźniej do końca czerwca.

(KW, 05.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.