Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 18, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wątek dziennikarzy TVN usunięty z aktu oskarżenia wobec uczestników urodzin Hitlera

Materiał "Polscy neonaziści" został nagrodzony Grand Press 2018 w kategorii Dziennikarstwo śledcze (screen Tvn24.pl)

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko uczestnikom obchodów urodzin Hitlera pokazanych w materiale "Superwizjera". Jak podaje Wyborcza.pl, prokuratura usunęła z aktu zdanie o tym, że dziennikarze TVN działali w ramach prowokacji dziennikarskiej.

Akt oskarżenia dotyczy sześciu osób, które oskarża się m.in. o publiczne propagowanie nazistowskiego systemu państwa. Grożą im dwa lata więzienia.

Z informacji Wyborcza.pl wynika, że prokurator z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, która przygotowywała akt oskarżenia, napisała w nim, że dziennikarze "Superwizjera" TVN obecni na urodzinach Hitlera nie mieli zamiaru propagowania faszyzmu. Pracowali nad materiałem, a ich udział w imprezie był prowokacją dziennikarską. W takiej wersji akt miał trafić do Prokuratury Krajowej, która po analizie kazała usunąć to zdanie.

Jako powód podano, że w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach trwa odrębne śledztwo w sprawie podżegania do zorganizowania spotkania ku czci Hitlera. Śledczy badają udział dziennikarzy TVN w tym zdarzeniu. Redakcja "Superwizjera" od początku zaprzecza, aby jakikolwiek członek ekipy TVN płacił komukolwiek za organizację nazistowskiej imprezy. W grudniu o przygotowywanym akcie oskarżenia i wątpliwościach śledczych wobec dziennikarzy TVN pisała "Rzeczpospolita".

Obchody urodzin Hitlera zorganizowane w lesie pod Wodzisławiem Śląskim zostały pokazane w reportażu "Superwizjera" TVN pt. "Polscy neonaziści". Szczegółowo o pracy nad reportażem jego współautor Bertold Kittel opowiada w wywiadzie w najnowszym wydaniu magazynu "Press".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KW, 18.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.