Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kukiz'15 złożył wniosek o odwołanie zarządu TVP

Paweł Kukiz (fot. Piotr Drabik / flickr.com / lic. CC2.0)

Kukiz'15 złożył we wtorek wniosek do szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego o odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego i jego zastępcy Macieja Staneckiego.

W uzasadnieniu napisano, że wynika to z negatywnej roli jaką - zdaniem Kukiz'15 - TVP pełni w debacie publicznej.

"W związku z narastającą agresją w polskiej debacie publicznej i negatywną rolą telewizji publicznej w tym zakresie, składam wniosek o odwołanie panów Jacka Kurskiego i Macieja Staneckiego ze stanowisk członków zarządu TVP S.A." - czytamy w piśmie, które złożył we wtorek członek RMN z rekomendacji Kukiz'15 Grzegorz Podżorny.

Podżorny zwrócił się, by wniosek został rozpatrzony i poddany pod głosowanie na najbliższym posiedzeniu Rady Mediów Narodowych. Zapowiedział, że szczegółowe uzasadnienie w tej sprawie przedstawi podczas posiedzenia RMN.

Podżorny poinformował, że o złożenie pisma poprosił go lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Wniosek jest odpowiedzią m.in. na jeden z materiałów wyemitowanych w poniedziałkowym wydaniu "Wiadomości" TVP 1  po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Wcześniej lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się w liście do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego o odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego.

(PAP, 15.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 16, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W KRRiT skargi na "Wiadomości" po materiale o mowie nienawiści

Poniedziałkowe "Wiadomości" prowadziła w studiu Danuta Holecka, a z Gdańska Krzysztof Ziemiec (screen wiadomosci.tvp.pl)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała 16 skarg na poniedziałkowe wydanie "Wiadomości" TVP 1 poświęcone zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Na dziś przed siedzibą TVP na pl. Powstańców Warszawy zaplanowany jest protest pod hasłem "Stop propagandzie nienawiści". 

Jak informuje rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska, zarzuty w skargach dotyczą upolitycznienia śmierci Pawła Adamowicza, przypisywania mowy nienawiści jedynie przedstawicielom opozycji i manipulacji słowami Jerzego Owsiaka. Regulator wystąpi do nadawcy o nagranie i stanowisko w tej sprawie. Do KRRiT wpłynęło także ponad 30 skarg na wyemitowany w czwartek w "Minęła 20" film autorstwa Barbary Pieli szydzący z Jerzego Owsiaka i Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Dziennikarzy, którzy komentowali poniedziałkowe "Wiadomości" na Twitterze, oburzył materiał Macieja Sawickiego, w którym jedynymi przykładami mowy nienawiści były wypowiedzi polityków PO i osób krytykujących obecną władzę.

Szef TAI Jarosław Olechowski do sprawy odniósł się na Twitterze: "Materiał prezentował przykłady nieakceptowalnych wypowiedzi polityków – te najbardziej drastyczne, wzywające wprost do stosowania przemocy fizycznej. To było jedyne kryterium doboru tych konkretnych cytatów".

Dziennikarze na Twitterze szybko mu odpowiedzieli. "Niech Pan skończy z tymi kłamstwami. Ludzie sami potrafią myśleć i oceniać wasze propagandowe, zmanipulowane, a wczoraj - jeszcze zwyczajnie podłe - materiały" – napisała Bianka Mikołajewska z OKO.press. "Szczyt bezwstydu" – ocenił Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej". 

Internauci ostro krytykowali też w mediach społecznościowych Macieja Sawickiego i prowadzącego program z Gdańska Krzysztofa Ziemca. On sam nie chce odnieść się do słów krytyki. – Nie będę się na ten temat wypowiadać – mówi "Presserwisowi" Ziemiec.

Tymczasem na dziś zaplanowana jest manifestacja pod hasłem "Stop propagandzie nienawiści - protest pod redakcją TVP". Ma odbyć się o godz. 18 przy placu Powstańców Warszawy 7, przed siedzibą redakcji programów informacyjnych TVP.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KOZ, PD, 16.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.