Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Fala krytyki po wydaniu "Wiadomości" o śmierci prezydenta Gdańska i mowie nienawiści

"Wiadomości" prowadziła w studiu Danuta Holecka, a z Gdańska Krzysztof Ziemiec (screen wiadomosci.tvp.pl)

"Wiadomości" TVP prowadzone z Gdańska przez Krzysztofa Ziemca poświęciły wczoraj 25 minut śmierci Pawła Adamowicza, zamordowanego prezydenta Gdańska. Ich materiał o "mowie nienawiści" skrytykowało wielu dziennikarzy m.in. Wojciech Szacki z "Polityki Insight", Janusz Schwertner z Onet.pl, Krzysztof Berenda z RMF FM czy Piotr Semka z "Tygodnika Do Rzeczy".

W "Wiadomościach" wyemitowano m.in. materiał o języku nienawiści, przypomniano słowa byłego szefa MSZ i polityka PO Radosława Sikorskiego o "dorzynaniu watahy" oraz słowa szefa PO Grzegorza Schetyny o "PiS-owskiej szarańczy".

Osobny materiał poświęcono sylwetce Pawła Adamowicza, którego przedstawiono jako "lubianego przez mieszkańców" prezydenta Gdańska.

Krzysztof Leski, dziennikarz i bloger, który przez ponad rok na Twitterze opisywał zawartość głównego wydania "Wiadomości", przypomina, że tylko w ubiegłym roku TVP pokazała dziesiątki specjalnych materiałów szkalujących Adamowicza, bez komentarza samego zainteresowanego.

Materiał "Wiadomości" - autorstwa Macieja Sawickiego - niesamowicie podły nawet jak na standardy TVP - napisał na TT Wojciech Szacki. 

Nie ma nadziei dla programu o 19:30. Jedyne pokazane przykłady mowy nienawiści to politycy PO i przyjaciele. Jedyne. Pozostali politycy to najwyraźniej aniołki. Brak słów. Brawo szanowni państwo - ocenił Krzysztof Berenda. 

- Niedobrze mi się robi, gdy oglądam dzisiaj telewizję. Uprawianie polityki na śmierci człowieka, jeszcze przed jego pogrzebem, było niestety do przewidzenia. Ale zakładać pesymistyczny scenariusz, a zobaczyć, jak jest realizowany - dwie różne rzeczy - komentował Marcin Makowski, dziennikarz „Do Rzeczy” i Wp.pl . 

- Przykre, że dziś trzeba zajmować się i głośno krzyczeć na temat tego, co się dzieje w TVP - dodawał Janusz Schwertner z Onet.pl.

Do poniedziałkowego wydania odniósł się także Piotr Semka, publicysta "Do Rzeczy": - "Wiadomości" średnio zdały dziś egzamin z powagi chwili. Wobec tragedii  w Gdańsku trzeba bylo sobie darować wycieczki wobec Owsiaka.

A także Jakub Szymczuk, osobisty fotograf prezydenta Andrzeja Dudy.

Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, odpowiedział na zarzuty na Twitterze. - Materiał Wiadomości TVP o tzw. „mowie nienawiści” prezentował przykłady nieakceptowalnych wypowiedzi polityków - te najbardziej drastyczne, wzywające wprost do stosowania przemocy fizycznej. To było jedyne kryterium doboru tych konkretnych cytatów - podkreślał.

(KW, SK, 15.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.