Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 07, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wycofane w grudniu tytuły wróciły do Ruchu

Ruch przechodzi proces restrukturyzacji. Prezesem spółki został Miłosz Szulc (fot. materiały prasowe)

Polska Press Grupa wróciła z nakładem swoich gazet do Ruchu. W kioskach tego dystrybutora ponownie można kupić również wycofane w grudniu tytuły Ringier Axel Springer Polska, Polityki oraz należący do ZPR Media "Super Express".

Jak informuje nas Dorota Stanek, prezes zarządu Polska Press Grupy, od piątku wszystkie gazety wydawnictwa są w Ruchu. – W sprawę zaangażowały się różne podmioty i spółki skarbu państwa. Mamy nadzieję, że dzięki temu dystrybutor zostanie wyprowadzony na prostą – mówi. Polska Press Grupa jest wydawcą m.in. kilkunastu dzienników i tygodników regionalnych. Wycofała się z Ruchu na początku grudnia, tłumacząc swoją decyzję zaległościami finansowymi dystrybutora wobec spółki.

Z tych samych powodów z Ruchu odeszła też Polityka (wydawca m.in. tygodnika "Polityka" i dwutygodnika "Forum"). – Wróciliśmy od wydania świątecznego "Polityki" – informuje Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy Polityki. Zaznacza, że zmiany, jakie zaszły w ostatnim czasie w Ruchu, wydawnictwo przyjęło z ograniczonym, ale jednak zaufaniem. – Zaangażowanie Alior Banku w ratowanie dystrybutora daje jakiś rodzaj światełka w tunelu – mówi Zmelonek.

Od stycznia do Ruchu wróciły też wycofane w grudniu tytuły Ringier Axel Springer Polska (m.in. dziennik "Fakt"). W kioskach jest także należący do ZPR Media "Super Express". Formy współpracy z Ruchem nie zmieniła Agora, która od września 2018 roku po rozwiązaniu długoterminowych umów kontynuuje dystrybucję "Gazety Wyborczej" na podstawie uzgodnień krótkoterminowych.  

Wydawcy nie chcą zdradzać szczegółów dotyczących współpracy z dystrybutorem. Z kolei biuro prasowe Ruchu w komunikacie wysłanym "Presserwisowi" informuje, że "jest obecnie na etapie sukcesywnego wypracowywania nowych porozumień krótkoterminowych regulujących kwestie dostaw oraz płatności z wydawcami".

Ruch przechodzi proces restrukturyzacji. Pierwszym elementem planu naprawczego były grudniowe zmiany w zarządzie spółki. Prezesem został Miłosz Szulc. Dystrybutor poinformował też, że zawarł porozumienie ze spółką PKN Orlen, które ma pomóc w odbudowaniu płynności finansowej. W czwartek z kolei wniosek o przejęcie kontroli nad spółką Ruch złożył w UOKiK Alior Bank (główny wierzyciel dystrybutora). Bank poinformował, że to rozwiązanie czasowe i wkrótce odsprzeda udziały inwestorom.

(KW, 07.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 08, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"GW" już bez wydawców regionalnych, zmiany w gdańskiej redakcji

"Gazeta Wyborcza" miała wydawców regionalnych w siedmiu miastach (fot. materiały prasowe)

Od nowego roku "Gazeta Wyborcza" (Agora) nie ma już wydawców regionalnych, których stanowiska zlikwidowano. Część osób otrzymała propozycje pozostania w wydawnictwie. Jedna z nich to Grzegorz Kubicki, dotychczas wydawca regionalny z Gdańska, który został redaktorem naczelnym "GW" w Trójmieście.

Kubicki zastąpił na stanowisku naczelnego trójmiejskiej "GW" Mikołaja Chrzana, który pełnił tę funkcję od 2015 roku. Chrzan pozostaje w Agorze jako szef redakcji lokalnych "Wyborczej".

Poza Gdańskiem "GW" miała wydawców regionalnych w sześciu innych największych miastach. Byli to: Ilona Byra (Wrocław), Katarzyna Owczarek (Łódź), Włodzimierz Bogaczyk (Poznań), Wojciech Pelowski (Kraków), Marek Wilk (Katowice) i Barbara Zych (Warszawa). Odpowiadali za wszystkie działania wydawnicze i wyniki biznesowe oddziałów "GW". W listopadzie poinformowano o likwidacji tych stanowisk.

Według wydawcy rozmowy z niektórymi zajmującymi je osobami nadal trwają. – Jeszcze nie wszystkie decyzje zapadły – mówi Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory. Z naszych informacji wynika, że propozycji objęcia nowych stanowisk nie otrzymali i z "GW" pożegnali się: Ilona Byra z oddziału we Wrocławiu i Włodzimierz Bogaczyk z Poznania. W Agorze pozostali natomiast: Barbara Zych, Katarzyna Owczarek (jest dyrektorem ds. projektów kontentowych) oraz Marek Wilk, który łączył funkcję wydawcy regionalnego ze stanowiskiem dyrektora sprzedaży regionalnej (pozostał przy tej drugiej).

Trwają rozmowy między wydawcą a Wojciechem Pelowskim z oddziału w Krakowie. – Dostałem propozycję objęcia innego stanowiska, mam jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji – mówi Pelowski.

Agora utworzyła stanowiska wydawców regionalnych "Gazety Wyborczej" w sierpniu 2014 roku.

(KW, 08.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.