Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 20, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook twierdzi, że udostępniał dane użytkowników za ich pozwoleniem

(fot. Pixabay.com)

Facebook udostępniał dane użytkowników tylko za ich pozwoleniem - ogłosił w środę dyrektor firmy ds. programów i platform Konstantinos Papamiltiadis.

Odniósł się do wtorkowego artykułu "New York Timesa", którego autorzy zarzucają Facebookowi, że niektórym wielkim firmom technologicznym przekazywał znacznie więcej danych użytkowników, niż oficjalnie podawał.

Według "NYT", który powołuje się na wewnętrzne dokumenty Facebooka, firma pozwoliła wyszukiwarce Microsofta - Bing - na dostęp do niemal wszystkich danych użytkowników, nie zabiegając o ich zgodę.

Papamiltiadis napisał na blogu Facebooka, że żaden z partnerów firmy nie otrzymał dostępu do takich informacji i nie zostało pogwałcone porozumienie z Federalną Komisją Handlu (FTC). Facebook zawarł ugodę z FTC w 2012 roku, gdy platforma została oskarżona o oszukiwanie użytkowników i wymuszanie na nich udostępniania prywatnych danych.

(MC, 20.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 20, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"FT": to odbiorcy newsów są współodpowiedzialni za wojny informacyjne

Zdaniem "FT"n Władimir Putin prowadzi wojnę informacyjną przeciw zachodnim demokracjom (fot. Pixabay.com)

Zaniedbania ze strony władz USA czy gigantów technologicznych z Doliny Krzemowej ułatwiają Rosji prowadzenie wojny informacyjnej przeciwko Zachodowi, ale istotną część winy ponoszą też poszukujący sensacji konsumenci informacji - uważa "Financial Times".

"Trudno zaprzeczać, że Kreml prowadzi wielostopniową wojnę informacyjną przeciw zachodnim demokracjom. Problem nie jest w żaden sposób ograniczony do USA. Inne demokracje, w tym Wielka Brytania, Holandia i Włochy, także są na celowniku (prezydenta) Władimira Putina. Ale amerykański elektorat wciąż pozostaje najbardziej podatnym celem rosyjskiej propagandy" - pisze w komentarzu redakcyjnym "FT".

Jak podkreśla gazeta, zagrożenie rośnie, a dwa opublikowane w tym tygodniu, zlecone przez senacką komisję ds. wywiadu raporty, zwracają uwagę, że ani prezydent Donald Trump, ani technologiczni giganci z Doliny Krzemowej nie podejmują wystarczających kroków zapobiegawczych. Jako przykład zaniedbań Trumpa dziennik podaje utrącenie przez Biały Dom w tym roku projektu ustawy o zwiększeniu bezpieczeństwa procesu głosowania w USA.

"Trump nie jest w żaden sposób jedynym (odpowiedzialnym)" - pisze "FT", zwracając uwagę, że oba raporty wskazują na niechęć firm takich jak Facebook, Google czy Twitter do współpracy ze śledczymi, na przekazywanie przez nie niekompletnych danych i powolne wcielanie w życie zaleceń. "Dopóki Dolina Krzemowa nie zdecyduje się być częścią rozwiązania problemu, będzie odgrywała rolę żywiciela problemu. Jeśli tego nie zrobi, Kongres może być zmuszony do przyjęcia ustawy, która uczyni te platformy odpowiedzialnymi za treści, które dostarczają" - przekonuje "FT".

Dziennik przypuszcza jednak, że działania polityków i gigantów technologicznych też nie wystarczą, jeśli nie zmieni się podejście odbiorcy do informacji. "Ale najtrudniejszym do wyleczenia winnym jest konsument newsów. Wojna informacyjna, niezależnie gdzie ma swoje źródło, podąża za maksymą celowana w największą siłę i w największą słabość wroga. W tym wypadku jest to otwartość Zachodu. Algorytmy Facebooka czy Google'a grają na podążaniu przez odbiorcę za sensacjami. Najbardziej skuteczne kremlowskie kampanie fake newsów, w tym te mające na celu osłabić frekwencję wśród Afroamerykanów, oparte były na gniewie. Platformy mediów społecznościowych multiplikowały ten gniew, dostarczając odbiorcom podobne linki" - pisze "FT".

(PAP, PAZ, 20.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.