Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 17, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Alior Bank nie zamknął linii kredytowej dla Ruchu, wraca część wydawców

W tym tygodniu do Ruchu mają wrócić nakłady ZPR Media i Polityki (fot. materiały prasowe)

Alior Bank, główny wierzyciel spółki Ruch SA w restrukturyzacji, nie zamknął linii kredytowej tego dystrybutora, choć dotychczasowa umowa wygasała 14 grudnia. Część wydawców przed świętami wróci z nakładami swoich tytułów do Ruchu, a jego bieżącą płynność finansową ma uratować sprzedaż papierosów do Orlenu.

W piątek, powołując się na nieoficjalne źródła, podaliśmy, że Ruch SA, który ma wielomilionowe zaległości wobec wydawców prasy i w Alior Banku, zamierzają wspomóc dwie państwowe firmy - PKN Orlen i Poczta Polska. "Prawdą jest, że zostały podpisane listy intencyjne z więcej niż jednym potencjalnym inwestorem, jednak ze względu na klauzule poufności nie możemy podać żadnych nazw. Obecnie prowadzony jest proces due diligence w zakresie modeli finansowania" - takiej treści odpowiedź otrzymaliśmy od rzeczniczki prasowej Ruchu Joanny Dzwonkowskiej, już po publikacji materiału. Jednak biura prasowe Orlenu i Poczty Polskiej potwierdziły "Presserwisowi", że prowadzą rozmowy z zarządem Ruchu. "Poczta Polska jest zainteresowana wsparciem kolportażu prasy, zwłaszcza na rynkach lokalnych, tak jak ma to miejsce w innych krajach Europy, w których poczty narodowe są wspierane w tych działaniach przez państwo" - czytamy w odpowiedzi od operatora pocztowego.

Jak ustalił "Puls Biznesu", pomysł, by Ruchowi pomogły PKN Orlen i Poczta Polska, powstał po osobi­stej interwencji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Według informatorów "PB" zakłada on, że część detaliczną Ruchu kupi Orlen, a kolportaż prasy przejmie Poczta. Aby jednak Ruch nie upadł jeszcze przed końcem br., Orlen ma kupić od niego zapasy papierosów za ok. 20 mln zł, które następnie oddałby mu w komis. Dzięki temu dystrybutor miałby zastrzyk gotówki na bieżącą działalność. Aby jednak firma przetrwała, muszą do niej wrócić nakłady prasy, które w ostatnim czasie wycofali najwięksi wydawcy. Jeżeli to nie nastąpi, jej nadzorca sądowy Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja złoży wniosek o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego.

Według ustaleń "Presserwisu" w tym tygodniu do Ruchu mają wrócić nakłady ZPR Media (m.in."Super Express") i Polityki ("Polityka" i "Forum"). Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że swoje nadziały prasy dla Ruchu przedłużyło Wydawnictwo Bauer, które - jak podała kilka dni temu "Rzeczpospolita" - zamierzało ograniczyć współpracę z dystrybutorem. Istotne dla wydawców było to, że na dalsze finansowanie spółki zgodził się Alior Bank, który jest kontrolowany przez państwową spółkę PZU SA.

(IKO, GK, 17.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 17, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wojewoda mazowiecki kontroluje Fundację Agory na zlecenie wicepremiera

Wicepremier Piotr Gliński zlecił wojewodzie mazowieckiemu kontrolę w pięciu organizacjach (fot.Piotr Drabik, za flickr.com)

Urząd wojewody mazowieckiego przeprowadza kontrolę w Fundacji Agory w zakresie "prawidłowości wypełniania obowiązków". Agora sprawy nie komentuje.

Wicepremier Piotr Gliński, będący jednocześnie przewodniczącym Komitetu ds. Pożytku Publicznego, zlecił wojewodzie mazowieckiemu kontrolę w pięciu organizacjach. Jedną z nich jest Fundacja Agory, której sprawdzanie właśnie trwa. "Zakresem kontroli jest prawidłowość wypełniania przez organizacje pożytku publicznego obowiązków i wymogów określonych w Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w szczególności w zakresie prowadzenia promocji" - informuje ogólnie zespół prasowy wojewody.

Do obowiązków fundacji należy m.in. składanie corocznych sprawozdań finansowych i sprawozdań z prowadzonej działalności. – W Agorze, jej spółkach i związanych z nią podmiotach zdarzają się kontrole, które są przeprowadzane przez różne organy. Z zasady nie komentujemy ich przebiegu ani zakresu – odpowiada Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa spółki.

Fundacja Agory powstała w 2004 roku, od 2005 ma status organizacji pożytku publicznego. Prezesem zarządu jest Wojciech Kamiński. Poza Fundacją Agory wojewodzie powierzono kontrolę w Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą", Fundacji DKMS, Polskim Związku Głuchych Oddziału Mazowieckiego i Polskim Związku Niewidomych Okręgu Mazowieckiego.

(KW, 17.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.