Dział: PRASA

Dodano: Listopad 15, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ujawniono finalistów Nagrody im. Krzysztofa Millera

Krzysztof Miller zmarł tragicznie we wrześniu 2016 roku (fot. materiały prasowe)

Jan Jurczak, Julia Zabrodzka, Jacek Kusz, Wojciech Grzędziński, Alessio Paduano, Anna Liminowicz i Michał Dyjuk są finalistami Nagrody im. Krzysztofa Millera, fotoreportera przez lata związanego z "Gazetą Wyborczą".

Prace finalistów dotykają najważniejszych problemów współczesnego świata, w tym wojny, uchodźców, relacji rodzinnych, ekologii.

Laureat Nagrody im. Krzysztofa Millera ogłoszony zostanie podczas gali 7 grudnia w siedzibie Agory. Zwycięzca otrzyma czek na 10 tys. zł. 17 grudnia zwycięska praca zostanie opublikowana w "Dużym Formacie".

Według zapowiedzi organizatora Nagroda im. Krzysztofa Millera ma być przyznawana "za odwagę patrzenia", a jej celem jest "promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe".

Krzysztof Miller był wieloletnim fotoreporterem "Gazety Wyborczej". Robił zdjęcia w rejonach konfliktów, m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Gruzji, Bośni, podczas przewrotu w Rumunii i aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. Zmarł tragicznie we wrześniu 2016 roku w wieku 54 lat.

(KOZ, 15.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 15, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prokuratura żąda wyroków śmierci w sprawie Chaszodżdżiego

Dżamal Chaszodżdżi był widziany po raz ostatni 2 października przed wejściem do saudyjskiego konsulatu w Stambule (screen: Youtube.com/Wall Street Journal)

Saudyjska prokuratura zażądała kary śmierci dla pięciu podejrzanych o zabójstwo 2 października w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Przyznała, że w placówce jego ciało rozczłonkowano.

Tożsamości pięciu mężczyzn nie podano. 11 z 21 podejrzanych postawiono zarzuty, a ich sprawy skierowano do sądu. Trwa śledztwo w sprawie pozostałych 10 osób.

Chaszodżdżiego zabito wstrzykując mu śmiercionośną substancję, a jego ciało rozczłonkowano i wyniesiono poza budynek konsulatu - oświadczył przedstawiciel saudyjskiej prokuratury. Jak zaznaczył, do morderstwa doszło po walce oraz "negocjacjach" dotyczących powrotu dziennikarza do Arabii Saudyjskiej. Wciąż trwa ustalanie, gdzie znajdują się szczątki dziennikarza - dodał.

Chaszodżdżi współpracował z amerykańskim dziennikiem "Washington Post", krytykując w swych komentarzach saudyjski rząd i księcia Muhammada ibn Salmana, którego uznaje się za faktycznego władcę kraju. 59-letni dziennikarz znikł bez śladu po wejściu 2 października do saudyjskiego konsulatu w Stambule w celu odebrania dokumentów potrzebnych mu do zawarcia ślubu. 

(PAP, 15.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.