Dział: PRASA

Dodano: Listopad 09, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Białoruscy dziennikarze z zarzutami w związku z tzw. sprawą BiełTA

Pauluk Bykouski, współpracujący z Deutsche Welle, miał według Komitetu Śledczego narazić agencję BiełTA na straty w wysokości ok. 4 tys. rubli białoruskich (fot.Facebook.com

Białoruski Komitet Śledczy postawił zarzuty dziennikarzom podejrzanym w tzw. sprawie BiełTA. Reporterzy mieli nielegalnie korzystać z dostępu do płatnych treści państwowej agencji informacyjnej, narażając ją na straty finansowe.

Reporterzy i redaktorzy, którzy mieli status podejrzanych w sprawie BiełTA, byli w ciągu ostatnich czterech dni wzywani do Komitetu Śledczego, o czym poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

Pauluk Bykouski, współpracujący z Deutsche Welle, miał według Komitetu Śledczego narazić agencję BiełTA na straty w wysokości ok. 4 tys. rubli białoruskich (ok. 6,8 tys. zł). 

Zarzuty postawiono także piątce pracowników niezależnego portalu informacyjnego TUT.by, reporterce i redaktor naczelnej agencji BiełaPAN. Kwoty, które miała z ich powodu stracić BiełTA, wyniosły od trzech do siedmiu tys. rubli białoruskich.

O wszczęciu postępowania karnego w związku z nielegalnym dostępem do płatnych treści agencji BiełTA Komitet Śledczy poinformował 7 sierpnia. Tego samego dnia rozpoczęły się rewizje w redakcjach BiełaPAN, TUT.by i w mieszkaniach niektórych dziennikarzy. 

W sumie w ciągu trzech dni zatrzymano 18 dziennikarzy, niektórzy z nich zostali na kilka dni osadzeni w areszcie w Mińsku. 

W obronie dziennikarzy i poszanowania wolności słowa i pracy mediów wystąpiły m.in. Unia Europejska, Rada Europy, MSZ Niemiec, aktywiści praw człowieka i dziennikarze. MSZ Białorusi w oświadczeniu wskazał, że „sprawa nie ma żadnego związku z wolnością słowa i pracy dziennikarskiej”.

(PAP, 09.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 09, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Posłowie Kukiz'15 chcą zakazu wydawania gazet przez samorządy

(fot. Bank Phrom/Unsplash.com)

Do Sejmu trafił projekt zmian prawa prasowego i ustaw o samorządzie terytorialnym, który zakłada zakaz wydawania tytułów prasowych przez samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie. Autorem proponowanych zmian jest grupa posłów Kukiz'15.

Obecnie projekt poselski jest na etapie konsultacji i analiz. Jego twórcy podkreślają, że celem proponowanych zmian jest „zakończenie praktyki wydawania przez jednostki samorządu terytorialnego tytułów prasowych, które pod pozorami biuletynów informacyjnych w istocie stanowią narzędzie propagandy dla lokalnych władz”. 

W ustawie o prawie prasowym jeden z artykułów miałby brzmieć: „Wydawcą może być osoba prawna, fizyczna lub inna jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej. W szczególności wydawcą może być organ państwowy, przedsiębiorstwo państwowe, organizacja polityczna, związek zawodowy, organizacja spółdzielcza, inna organizacja społeczna oraz kościół i inny związek wyznaniowy. Wydawcą nie może być gmina, powiat lub województwo”.

W ustawach o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim miałby zostać wprowadzony artykuł: "Zakazane jest publikowanie przez gminę lub zamawianie przez gminę publikacji informacji lub reklam, w których jest prezentowany wizerunek prezydenta, burmistrza, wójta lub ich zastępcy, starosty, marszałka województwa, członka zarządu starostwa lub województwa, radnego, kierownika gminnej jednostki organizacyjnej lub jego zastępcy, posła lub senatora, a w okresie od zarejestrowania kandydatów w wyborach do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego, sejmików województw, rad powiatów i gmin, prezydentów lub burmistrzów miast i wójtów do dnia wyborów – także wizerunków kandydatów w tych wyborach". Te ograniczenia nie dotyczyłyby stron internetowych prowadzonych przez samorządy. 

W maju rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podkreślił, że „niedopuszczalne jest łączenie przez samorządy funkcji biuletynu informacyjnego i niezależnej prasy, gdyż jedno z jej zadań stanowi społeczna kontrola lokalnych władz”. Swoje uwagi  przesłał do ministra kultury Piotra Glińskiego. MKiDN informowało, że „należy zastanowić się nad nowymi regulacjami prawa prasowego, które wzmocnią pozycję prasy lokalnej, która będzie niezależna od decyzji jednostek samorządu terytorialnego, a także będą zgodne z zasadą wolności prasy i innych środków masowego przekazu”.

Autorzy projektu zakładają, że zakaz będzie obowiązywał od 1 stycznia 2019 roku.

(PAZ, 09.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.