Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 10, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W areszcie pozostaje dwoje białoruskich dziennikarzy

(fot. Pixabay.com)

W związku z tzw. sprawą BiełTA w areszcie pozostaje jeszcze dwoje dziennikarzy – poinformowała agencja BiełaPAN. Są to naczelna agencji BiełaPAN Iryna Leuszyna i korespondent DW Pauluk Bykouski. W nocy z aresztu zwolniono dziennikarkę Tacjanę Karawienkową.

Karawienkowa poinformowała BiełaPAN, że została zwolniona ok. godz. 23.20 czasu białoruskiego (22.20 czasu polskiego) w czwartek. W piątek o godz. 11.00 ma się stawić na przesłuchanie. Podobnie jak pozostali przesłuchiwani, Karawienkowa musiała podpisać zobowiązanie do zachowania tajemnicy śledztwa.

Większość dziennikarzy i redaktorów niezależnych mediów, którzy w ramach "sprawy BiełTA" byli osadzeni w areszcie, wyszła na wolność jeszcze w czwartek wieczorem. Komitet Śledczy wydał oświadczenie, w którym wyjaśnił, że podejrzanych zwolniono w związku z zakończeniem pilnych czynności śledczych. W rozmowie z portalem TUT.by przedstawiciel KŚ poinformował, że dziennikarze nie byli "aresztowani", lecz – „zatrzymani”.

Na wolność wyszli w czwartek dziennikarz Alaksiej Żukau z tygodnika "Biełarusy i Rynak" i dziennikarki portalu TUT.by Halina Ułasik, Hanna Kałtyhina oraz Hanna Jermaczonak, a także naczelna tej redakcji – Maryna Zołatawa.

W areszcie pozostają jeszcze – jak podał portal Naviny.by – zatrzymana w czwartek rano naczelna BiełaPAN Iryna Leuszyna oraz Pauluk Bykouski, miński korespondent Deutsche Welle, którego zatrzymano w środę.

Rewizje i zatrzymania dziennikarzy zaczęły się na Białorusi we wtorek rano. Komitet Śledczy na podstawie zawiadomienia państwowej agencji BiełTA wszczął postępowanie, w którym zarzuca dziennikarzom i redaktorom niezależnych mediów oraz przedstawicielom innych podmiotów nielegalne korzystanie z płatnych serwisów BiełTA za pomocą cudzych haseł i narażenie tej agencji na straty.

O uwolnienie dziennikarzy i poszanowanie wolności słowa i pracy dziennikarzy apelowały już m.in. Unia Europejska, Rada Europy, MSZ Niemiec, aktywiści praw człowieka i dziennikarze.

MSZ Białorusi w oświadczeniu wskazało, że "sprawa nie ma żadnego związku ze swobodą słowa i pracy dziennikarskiej".

(PAP, 10.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 10, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PAP przejmie PWR, spółki uzgodniły plan połączenia

PWR pozostaje wydawcą m.in. miesięcznika "Detektyw"(screen: Magazyndetektyw.pl)

Polska Agencja Prasowa planuje przejęcie Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita", wydawcy m.in. miesięcznika "Detektyw". Firmy (obie są spółkami Skarbu Państwa) uzgodniły plan połączenia na początku sierpnia.

Po tej operacji kapitał zakładowy agencji wzrośnie z 30,6 mln zł do 52,7 mln zł. Podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej nastąpi poprzez emisję 2,2 mln nieuprzywilejowanych akcji o wartości 10 zł każda, spółki nie ujawniają innych szczegółów planowanego połączenia.

W 2011 roku Przedsiębiorstwo Wydawnicze "Rzeczpospolita" sprzedało udziały w Presspublice (ówczesny wydawca m.in. dziennika "Rzeczpospolita") za 55 mln zł spółce Gremi Media należącej do Grzegorza Hajdarowicza.

Rok wcześniej PWR sprzedało wydawnictwo pism rolniczych Plantpress za 1,2 mln zł oraz polską edycję magazynu "Farmer" za 669 tys. zł. Tę ostatnią kupiło Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości.

PWR pozostaje wydawcą miesięcznika "Detektyw", kwartalników: "Detektyw Wydanie Specjalne" i "Detektyw Extra" oraz strony Magazyndetektyw.pl. Zajmuje się również zarządzaniem nieruchomościami.

Przypomnijmy, że Tomasz Przybek (od stycznia członek zarządu PAP) od lipca 2016 roku był prezesem Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita". Obecnie prezesem PWR jest Anna Bucholc.

(GDYJ, 10.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.