Dział: PRASA

Dodano: Listopad 09, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

SDP protestuje przeciwko rezolucji niemieckich dziennikarzy

(fot. pixabay.com)

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP wydało oświadczenie, w którym sprzeciwia się informacjom zawartym w rezolucji Niemieckiego Związku Dziennikarzy.

Według Jolanty Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, która podpisała się pod oświadczeniem, w rezolucji Niemieckiego Związku Dziennikarzy znalazły się nieprawdziwe informacje wskazujące, że w Polsce ograniczana jest wolność mediów. Organizacji nie podobają się też wypowiedzi w mediach Franka Ueberalla, przewodniczącego tamtejszego związku, który m.in. uważa, że w Polsce dziennikarze są nękani, a media podporządkowane jednej władzy. 

„Tymczasem w rzeczywistości nic takiego nie ma miejsca. Media w Polsce funkcjonują na podstawie prawa stanowionego w demokratyczny sposób, obowiązujące w polskim systemie prasowym przepisy respektują wszystkie zasady wolnych i niezależnych mediów” - napisała w oświadczeniu Jolanta Hajdasz. Jest ona kandydatką na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Prasowej.


(IKO, 09.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 09, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ks. Adam Boniecki upomniany przez Księży Marianów za wystąpienia medialne

ks. Adam Boniecki(fot. Adam Guz/Press)

„Analiza treści wypowiedzi ks. Bonieckiego i reakcji na nie, pokazują, że stają się one źródłem kolejnych rozdarć i moralnych niepewności wśród wiernych Kościoła Katolickiego” - napisano na stronie internetowej Zgromadzenia Księży Maranów. Przełożony prowincji udzielił upomnienia ks. Adamowi Bonieckiemu.

Do końca lipca br. ks. Adam Boniecki, były redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego” miał zakaz wypowiadania się w mediach z wyjątkiem łamów „TP”. Obowiązywało on od listopada 2011 roku. „Pod koniec lipca 2017 r. ks. Adam Boniecki otrzymał możliwość korzystania nie tyle z prawa, co z przywileju wypowiedzi w szeroko rozumianych mediach. Powodem udzielenia byłemu Redaktorowi Naczelnemu Tygodnika Powszechnego pozwolenia na zabieranie głosu szerzej, aniżeli tylko na łamach pisma, któremu poświęcił niemal całe swoje życie, była jego trzykrotna interwencja z prośbą o zniesienie zakazu korzystania z tego przywileju, wydanego w listopadzie 2011 r.” - napisał w komunikacie ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy Prowincji Polskiej.
Zgromadzenia Księży Marianów. Rzecznik dodał, że „po rozmowie z ks. Bonieckim, przełożony prowincji udzielił mu upomnienia, wzywając raz jeszcze do bezwzględnego zachowania przewidzianych przez prawo norm regulujących udział i zaangażowanie duchownych w świecie mediów”.
W komunikacie nie wskazano przykładów wypowiedzi ks. Bonieckiego, które miałyby naruszać kościelne zasady. Niedawno w „Gazecie Wyborczej” ukazał się wywiad z nim, w którym mówił o podpaleniu się mężczyzny w centrum Warszawy, że „to mocny znak protestu, obok którego nie można przejść obojętnie”.
Ks. Adam Boniecki w latach 1999-2011 był redaktorem naczelnym „TP” (obecnie jest redaktorem seniorem tego tytułu). Wcześniej, w latach 1979-1999 pracował jako redaktor polskiej edycji „L’Osservatore Romano”. W latach 1993-99 był przełożonym generalnym Zgromadzenia Księży Marianów.

(MAK, 09.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo