Dział: PRASA

Dodano: Październik 26, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Szefowie redakcji „Rz” protestują przeciwko nasyłaniu prokuratury na dziennikarzy

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” i jego zastępcy wyrażają zaniepokojenie coraz częstszymi przypadkami nasyłania prokuratury na dziennikarzy. Wezwali też środowisko dziennikarskie do jedności w tej sprawie.

„Oburzony tekstami na swój temat szef MON Antoni Macierewicz doniósł na ich autora do prokuratury wojskowej. W reakcji na publikacje prasowe na temat sędziów Trybunału Konstytucyjnego, TK poinformował o skierowaniu sprawy do prokuratury. Za nieujawnienie informatora ukarano grzywną dziennikarkę Polsat News, która doprowadziła do ujęcia groźnego pedofila. Prokuratura przesłuchuje ostatnio dziennikarzy w sprawie publikacji na temat sytuacji w SKOK sprzed kilku lat, m.in. autora tekstów na ten temat w „Rzeczpospolitej" Andrzeja Stankiewicza, dziś dziennikarza Onet.pl” – zauważają autorzy tekstu opublikowanego na drugiej stronie „Rz” Bogusław Chrabota, redaktor naczelny i jego zastępcy: Michał Szułdrzyński, Tomasz Pietryga oraz Andrzej Stec.
Przypominają też: „Nie jest głównym zadaniem nadzorowanej przez polityka prokuratury ustalanie prawdziwości tez zawartych w materiałach prasowych. Angażowanie w kolejne politycznie ważne sprawy śledczych może zaś rodzić podejrzenia, że mamy do czynienia z próbami wywierania nacisku na autorów niewygodnych dla obozu władzy tekstów oraz sygnałem dla innych dziennikarzy”.
Naczelny „Rz” i jego zastępcy zaapelowali do środowiska dziennikarskiego o jedność w tej sprawie. Zwrócili się też do „ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w jednej osobie”: „żeby dbał o to, by działania podległych mu śledczych nie miały charakteru politycznych represji ani próby tłumienia zagwarantowanej ustawowo krytyki prasowej”.

(26.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Październik 26, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Tomasz Piątek wśród nominowanych do Nagrody Wolności Prasy

Tomasz Piątek (fot. screen z YouTube)

Tomasz Piątek, autor książki „Macierewicz i jego tajemnice” został nominowany do Nagrody Wolności Prasy, przyznawanej przez organizację Reporterzy bez Granic.

Tomasz Piątek znalazł się wśród 18 nominowanych do dorocznej Nagrody Wolności Prasy, którą od 26 lat przyznaje organizacja broniąca prawa do informacji i wolności mediów Reporterzy bez Granic. Nagroda Wolności Prasy ma zostać wręczona 7 listopada br.
Po wydaniu książki „Macierewicz i jego tajemnice” o powiązaniach ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami specjalnymi, MON złożyło na dziennikarza doniesienie do departamentu wojskowego Prokuratury Krajowej z artykułu mówiącego o tym, że „kto stosuje przemoc lub groźbę wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych”, może zostać skazany na trzy lata więzienia. Piątek ma być też ścigany za „publiczne znieważanie lub poniżanie konstytucyjnego organu RP” (za to grozi do dwóch lat więzienia). Na stronie organizacji Repoterzy bez granic przypomniano też, że Tomasz Piątek stał się celem ataków ze strony prorządowych mediów w Polsce.
Tomasza Piątka w obronę brały już m.in.: International Press Institute, Reporterzy bez Granic, Freedom House, European Magazine Media Association, European Newspaper Publishers' Association, European Federation of Journalists, European Centre for Press and Media Freedom, Global Editors Network, Index on Censorship oraz South East Europe Media Organisation.

(26.10.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo