Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 04, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Do grudnia przedłużono śledztwo w sprawie inwigilacji ponad 50 dziennikarzy

O inwigiliacji informował minister Mariusz Kamiński w Sejmie w maju ub.r. (fot. screen z transmisji)

Prowadzone przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie śledztwo w sprawie inwigilacji ponad 50 dziennikarzy za rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zostało przedłużone do 7 grudnia br. Do tej pory nikomu nie postawiono zarzutów.

- Postanowieniem Prokuratora Krajowego [Bogdana Święczkowskiego - przyp. red.] okres trwania tego śledztwa został przedłużony do 7 grudnia 2017 roku. Postępowanie karne nadal znajduje się w fazie "in rem", czyli wobec nikogo nie wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów - poinformował "Presserwis" Włodzimierz Krzywicki, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Krakowie.
O tym, że dziennikarze mieli być inwigilowani za rządów koalicji PO-PSL, poinformował jako pierwszy Cezary Gmyz w "Tygodniku do Rzeczy" w marcu ub.r. Podał nazwiska 27 osób, głównie związanych w przeszłości z "Rzeczpospolitą". 11 maja ub.r., podczas przedstawiania wyników audytu służb specjalnych, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówił w Sejmie o inwigilacji 52 dziennikarzy. Tego samego dnia Kancelaria Premiera udostępniła listę, na której znalazły się nazwiska 37 dziennikarzy, wobec których czynności operacyjno-rozpoznawcze prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i sześciu, w stosunku do których robiło to Centralne Biuro Antykorupcyjne. Utajniono nazwiska kolejnych 11 dziennikarzy.
17 czerwca ub.r. prokurator generalny (i minister sprawiedliwości) Zbigniew Ziobro poinformował, że śledztwo w tej sprawie poprowadzi Prokuratura Regionalna w Krakowie.
Dziennikarze, którzy znaleźli się na liście, podeszli do tej sprawy różnie. - Ja sam o nic się nie ubiegałem - wyjaśnia Piotr Gursztyn, dyrektor ds. komunikacji w Telewizji Polskiej. Z kolei Wojciech Wybranowski, dziennikarz "Tygodnika do Rzeczy", opowiada: - Na przełomie marca i kwietnia wystąpiłem do prokuratury z pytaniami o stanie śledztwa. Usłyszałem, że jest prowadzone i termin jego zakończenia wyznaczono na czerwiec, ale prawdopodobnie będzie wniosek o przedłużenie. Chciałem też wglądu w akta. Mam status pokrzywdzonego, więc powinienem mieć prawo wglądu, ale otrzymałem odpowiedź odmowną. Rzecznik tłumaczył, że na tym etapie to niemożliwe ze względu na dużą ilość materiałów objętych klauzulą "tajemnica państwowa" i będzie to możliwe dopiero po zamknięciu śledztwa i potwierdzeniu statusu, wyłącznie w wątku dotyczącym mnie.
Marcin Rybak, dziennikarz "Gazety Wrocławskiej", po znalezieniu się na tej liście napisał w ub.r. do prokuratury list, w którym m.in. opisał historię z przeszłości, kiedy jego zdaniem mógł być inwigilowany. - W maju byłem przesłuchany w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie - jako świadek zawiadamiający. Prokuratura potraktowała mój list jako zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Nie mam statusu pokrzywdzonego - mówi Rybak.

(JM, 04.08.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 06, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Serbski "Newsweek" nie będzie się już ukazywał

Okładka serbskiego „Newsweeka” (fot. www.newsweek.rs)

Serbska edycja "Newsweeka" została zamknięta - informują miejscowe media.

Dziennik "Kurir" wskazał, że likwidacja tytułu ma związek z zablokowaniem w lipcu br. przez urzędników skarbowych kont bankowych wydawcy magazynu, grupy medialnej Adria Media Group. Wydawca twierdzi, że nie ma zaległości podatkowych, a działania skarbówki mają charakter polityczny - “Newsweek” miał krytyczny stosunek do rządzącej partii SNS i prezydenta Vučicia.

Serbska edycja "Newsweeka" ukazywała się od 2015 roku.

Press

(LL, 06.08.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo