Temat: wolność słowa

Dział: RADIO

Dodano: Luty 13, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HFPC broni praw dziennikarzy Radia Merkury

”Nietransparentna praktyka odsuwania od anteny lub zwalniania dziennikarzy pracujących w mediach publicznych stanowi w naszej ocenie nie tylko praktykę niedobrą w demokratycznym społeczeństwie, ale wręcz praktykę zagrażającą wolności słowa” – czytamy w liście Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka do prezesa publicznego Radia Merkury Filipa Rdesińskiego.

Odkąd prezesem Radia Merkury został Filip Rdesiński, odeszło z niej wielu dziennikarzy od lat związanych z publiczną rozgłośnią, m.in. Kalina Olejniczak, Andrzej Ogórkiewicz, Anna Jaworska, Anna Sochacka i Martyna Nicińska. Zwolnieni zostali m.in. Mariusz Kwaśniewski, Agnieszka Gulczyńska, Wojciech Biedak, Maciej Wesołowski i Małgorzata Rybczyńska, a na początku lutego br. odsunięto Macieja Kluczkę od prowadzenia audycji ”Kluczowy temat”.
W stanowisku HFPC czytamy, że media publiczne - ze względu na swoją strukturę właścicielską, jak i pełnienie szczególnej misji - powinny prowadzić politykę kadrową opartą na względach merytorycznych, a nie politycznych czy światopoglądowych.
”Oznacza to, że polityka kadrowa władz publicznego medium, jakim jest Radio Merkury, nie może zmierzać do tego, aby na jego antenie prezentowane było stanowisko pewnej tylko grupy politycznej, społecznej czy religijnej. Różnice polityczne czy światopoglądowe istniejące między członkami organów decyzyjnych publicznego radia i pracownikami rozgłośni nie powinny być podstawą zakończenia współpracy z dziennikarzami lub odsuwania ich od anteny” – stwierdziła Fundacja.
Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury, w piątek nie chciał jeszcze komentować listu HFPC. - Najpierw się z nim zapoznam, a później w pierwszej kolejności odpowiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zanim zacznę cokolwiek komentować - mówi.
Sytuacją w Radiu Merkury zaniepokojony jest Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”, który w piśmie do Rady Mediów Narodowych stwierdził, że ”swoimi działaniami Zarząd Radia Merkury destabilizuje pracę spółki, w tym codzienną pracę dziennikarską”. 

(KOZ, 13.02.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Temat: radio

Dział: RADIO

Dodano: Luty 13, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziś światowy dzień radia

W poniedziałek 13 lutego obchodzony jest światowy dzień radia. Jak wynika z analizy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, radio wciąż utrzymuje dobrą formę na rynku mediów.

Radia słucha codziennie trzy czwarte Polaków. Patrząc na okres między 2001 a 2016 rokiem, a więc czas wielkich zmian spowodowanych popularyzacją internetu, odsetek ten utrzymywał się na stałym poziomie – zauważa KRRiT.

Press

Światowy dzień radia, proklamowany przez UNESCO, obchodzony jest od 2012 roku.

(grafika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji)

(13.02.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.