Temat: telewizja

Dział: RADIO

Dodano: Listopad 16, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarze Polskiego Radia piszą do prezes Stanisławczyk. Chcą przywrócenia dziennikarek odsuniętych od serwisów Trójki

Ponad 120 dziennikarzy i pracowników Polskiego Radia podpisało się pod listem do prezes spółki Barbary Stanisławczyk, w którym domagają się przywrócenia do pracy przy dziennikach Trójki serwisantek - Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej.

”Wszyscy pracujemy w tej samej instytucji i wszystkim nam zależy na dobru Polskiego Radia. Dlatego zwracamy się do Pani z apelem o poszanowanie zasad niezależności i rzetelności dziennikarskiej oraz kultury pracy w Polskim Radiu, instytucji publicznej, której celem i obowiązkiem jest przekazywanie rzetelnych i obiektywnych informacji oraz pluralistycznych opinii” – piszą dziennikarze i pracownicy Polskiego Radia w liście do prezes Barbary Stanisławczyk. Podpisało się pod nim ponad 120 osób. List trafił także do Rady Mediów Narodowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Etyki Mediów, sejmowej komisji kultury i środków przekazu, Rzecznika Praw Obywatelskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Towarzystwa Dziennikarskiego. Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że stworzenie warunków do przygotowywania przez dziennikarzy Polskiego Radia rzetelnych i niezależnych audycji jest obowiązkiem, jaki spoczywa na zarządzających wobec słuchaczy.

Pracownicy wystosowali apel do prezes Stanisławczyk w związku z odsunięciem przez dyrekcję Informacyjnej Agencji Radiowej Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej od przygotowywania dzienników Trójki. Dziennikarki w październiku zostały przeniesione na trzy miesiące do działu dokumentacji IAR. Według nieoficjalnych informacji powodem było podawanie na antenie informacji, które władzom radia się nie podobały. Spółka nie chciała komentować sprawy.

”Uznajemy tę decyzję za rażące naruszenie wyżej wymienionych zasad i działania na szkodę Polskiego Radia” – czytamy w liście. Sygnatariusze protestują przeciwko działaniom, podejmowanym wobec dziennikarzy, którzy w geście solidarności zamieścili swoje zdjęcia z hashtagiem #kogoniesłychać w mediach społecznościowych – za zaangażowanie w akcję pracę stracił dziennikarz Trójki Damian Kwiek.

”Zarówno odsunięcie naszych koleżanek od anteny jak działania podejmowane wobec solidaryzujących się z nimi dziennikarzy stwarzają poczucie zagrożenia w zespole i mogą być traktowane jako forma cenzury prewencyjnej” – uważają autorzy listu. ”Domagamy się przywrócenia naszych koleżanek do pracy przy serwisach Trójki oraz zaprzestanie wspomnianych działań wobec dziennikarzy i pracowników Polskiego Radia solidaryzujących się z odsuniętymi od anteny koleżankami” – kończą.

Pod listem podpisali się m.in.: Wiktor Legowicz, Marek Niedźwiecki, Katarzyna Stoparczyk, Robert Kantereit, Krystian Hanke, Dariusz Bugalski, Dariusz Rosiak, Marcin Kydryński, Jan Chojnacki, Agnieszka Obszańska, Michał Olszański, Wojciech Mann.

(KOZ, RUT, 16.11.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.