Dział: PRASA

Dodano: Luty 18, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Warren Richardson wygrał World Press Photo 2016 (wideo)

Zdjęcie Roku 2015 zrobił Warren Richardson z Australii. Przedstawia mężczyznę, który podaje dziecko przez płot z drutu kolczastego.

Według jurorów 59. edycji konkursu World Press Photo najlepsze zdjęcie ubiegłego roku zrobił Warren Richardson z Australii. Fotografia przedstawia scenę z pogranicza serbsko-węgierskiego w miejscowości Röszke. W tym roku Polacy nie zdobyli żadnych nagród.

Warren Richardson zajmuje się długoterminowymi projektami fotograficznymi. W 2015 roku został zatrzymany za rzekomo nielegalne przekroczenie granicy węgierskiej wraz reporterem TVP Jackiem Tacikiem i słowacką dziennikarką. Dołączyli oni do grupy uchodźców, którzy próbowali się przedostać z Serbii na Węgry. Zwycięskie zdjęcie zostało zrobione w nocy z 27 na 28 sierpnia 2015 roku ok. godz. 3. Fotograf wykonał je bez lampy, tylko w świetle księżyca, aby nie zwracać uwagi policji, która próbowała uniemożliwić uchodźcom pokonanie płotu ustawionego na granicy serbsko-węgierskiej. Przed zrobieniem tego zdjęcia koczował on z uchodźcami na granicy przez pięć dni.
Francis Kohn, przewodniczący jury World Press Photo i dyrektor Agence France Presse: Zdjęcie ma moc ze względu na prostotę, zwłaszcza symbolikę drutu kolczastego. Ten wizulany przekaz pokazuje prawie wszystko, co dzieje się z uchodźcami. Zdjęcie ma ponadczasowy charakter. Obrazuje sytuację w sposób, klasyczny w najlepszym tego słowa znaczeniu.
Richardson jest niezależnym fotografem, mieszka w Budapeszcie z rodziną, jego kilkuletni syn ma obywatelstwo węgierskie.
Jacek Tacik: - To facet z dużym dorobkiem i ogromnym doświadczeniem. Mówił nam, że zjechał niemal cały Bliski Wschód. Śmierć, krew to rzeczy z jakimi jako fotograf cały czas obcował.

Zobacz galerię najlepszych zdjęć World Press Photo 2016.

(18.02.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.