Wydanie: PRESS 11-12/2022

Standardy nadawania prawdy

Plan odcięcia części widzów od przekazu telewizji komercyjnych – zwłaszcza TVN i Polsatu – miał pojawić się w otoczeniu Jacka Kurskiego, byłego prezesa TVP

Juliusz Braun, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i były członek Rady Mediów Narodowych, nie ma wątpliwości, że cała operacja odbyła się w ramach polityki propagandowej Prawa i Sprawiedliwości. – Jeśli chodzi o telewizję, to Jacek Kurski był osobą decydującą. Myślę więc, że to była jego inicjatywa, bo wiedział, że da mu to przewagę nad innymi nadawcami – mówi.

Krzysztof Luft, były członek KRRiT, a obecnie zasiadający w radzie programowej TVP, stwierdza: – PiS chciał odizolować część swoich wyborców od jakichkolwiek innych treści informacyjnych niż te z TVP.

– Gdy przedstawiono ten pomysł w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej, wystrzeliły korki od szampana. Wszyscy w PiS byli pod wrażeniem, że w tak prosty sposób można zapewnić sobie przewagę w wyborach parlamentarnych i samorządowych – opowiada mi osoba znająca kulisy sprawy.

PLAN WYBORCZY

Przejście z systemu DVB-T na DVB T-2/HEVC to druga tak duża zmiana w historii telewizji naziemnej w Polsce. Pierwsza miała miejsce w 2012 oraz 2013 roku i dotyczyła przejścia z systemu analogowego na cyfrowy. Podobnie jak obecnie, także wtedy przełączenia zostały rozłożone w czasie w podziale na poszczególne regiony Polski. Zmianie towarzyszyła jednak duża kampania informacyjna, obejmująca nie tylko telewizję, ale też np. parafie.

Michał Niedbalski

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.