Wydanie: PRESS 03/2003

Redaktorzy Excela

Koncern Orkla zawsze bardziej interesował się wynikami finansowymi swoich gazet regionalnych niż ich zawartością.

W ciągu 11 lat Orkla Press zainwestowała w Polsce 60 mln dolarów - wynika z danych Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych. Zajmuje 148. miejsce wśród inwestorów zagranicznych.

W Norwegii jest jedną z największych spółek giełdowych, działającą głównie w segmencie produktów konsumpcyjnych, chemikaliów i inwestycji finansowych. Ma udziały m.in. w koncernie piwowarskim Carlsberg. W Norwegii, Szwecji i Danii jest udziałowcem wydawnictw, do których należą dzienniki i czasopisma (łącznie ok. 150 tytułów, z czego 50 to kolorówki w Szwecji i Norwegii).

Do Polski koncern wszedł w 1991 roku i zaczął od inwestycji w prasę regionalną. Jednak jego najważniejszą inwestycją był zakup w 1996 roku 51 proc. udziałów w "Rzeczpospolitej". - Wtedy Orkla utwierdziła się w przekonaniu, że warto zadomowić się w Polsce na dobre - mówi Joanna Pilcicka, dyrektor ds. organizacji i zarządzania kadrami w Orkla Press Polska. Obecnie koncern ma udziały w "Rzeczpospolitej", w 12 dziennikach regionalnych, m.in. w "Gazecie Pomorskiej", największej gazecie regionalnej (średnia sprzedaż w 2002 roku -101,8 tys. egz.), czterech tygodnikach ("Tygodnik Ostrołęcki", "Tygodnik Głogowski", "Panorama Legnicka", "Konkrety") i w firmie Media Tak, sprzedającej powierzchnię reklamową w prasie regionalnej.

Udziałowcem wszystkich spółek regionalnych jest norweska firma Orkla Press Polen. Natomiast udziały w "Rzeczpospolitej" ma Presspublica Holding Norway, osobna spółka Orkli. Największy konkurent Orkli na naszym rynku, niemiecki koncern Verlagsgruppe Passau (Polskapresse), jest udziałowcem dziewięciu dzienników regionalnych. Według danych Orkli ma ona ok. 23 proc. rynku prasy codziennej (wraz z "Rzeczpospolitą"). Jej tytuły regionalne ukazują się w północno-zachodniej, zachodniej i wschodniej Polsce. Na południu i w centrum kraju dominuje Polskapresse. Orkla nie ma swoich tytułów np. w Łodzi, Katowicach czy Poznaniu. W Szczecinie, Lublinie i Rzeszowie konkuruje z gazetami niezależnymi, we Wrocławiu - z tytułem Polskapresse. "Nowa Trybuna Opolska" czy "Gazeta Lubuska" nie mają na swoim terenie konkurencji.

Anna Nalewajk

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.