Wydanie: PRESS 10/2009

Interranking

Jestem zwierzęciem, które karmi się polityką, a w szczególności – publicystyką polityczną, więc codziennie, jeśli tylko mogę, otwieram trzy polskie strony, bo mieszkam na stałe za granicą: www.wyborcza.pl, www.rp.pl i www.salon24.pl. Dwie pierwsze, bo oprócz wglądu w wydarzenia krajowe dają mi niezłe spektrum polskiej publicystyki: „Wyborcza” – wiadomo (zresztą najbliższa mi ideowo) i „Rzeczpospolita” – też wiadomo, a poza tym jestem z nią związany od wielu lat. Choć dziś często zgrzytam zębami, gdy czytam głównych publicystów „Rzepy”. Zaś Salon24 – bo prowadzę tam własny blog, a także dlatego, że – poza różnymi szaleńcami – jest tam sporo świetnej publicystyki pozamainstreamowej. Polecam zwłaszcza dwóch wybitnych publicystów niezawodowych – Chevaliera i Galopującego Majora. Obu zresztą poznałem w realu.
Jeśli chodzi o newsy międzynarodowe, najbardziej lubię www.iht.com. Ojcowska strona tej witryny, czyli strona „The New York Times”, jest dla mnie zbyt olbrzymia i zbyt amerykocentryczna. „IHT” jest w sam raz: uniwersalna, poręczna, nie przytłacza objętością strony głównej, a ma to, co najlepsze w „NYT”, np. publicystykę, kulturę, podróże, wina itp. Gdy jednak chcę się dowiedzieć na jakiś temat nieco głębiej, nie do pobicia jest www.bbcworldnews.com. Moim zdaniem to ideał portalu informacyjno-publicystycznego, z pogłębionymi raportami na każdy aktualnie ważny temat. Tylko – trochę jak w przypadku strony „The New York Times” – można się w nim nieco pogubić, tak jest obszerny. Doskonała do researchu na jakiś aktualny temat jest strona www.economist.com, lecz ponieważ prenumeruję papierowy „The Economist”, na wersję online już zazwyczaj nie mam czasu (choć czasem ściągam sobie z niej podcasty).
Często podróżuję, więc wypróbowałem już sporo stron z biletami lotniczymi i obecnie preferuję www.skyscanner.it (pewno są też inne wersje językowe Skyscannera, ale zacząłem z niego korzystać, gdy mieszkałem we Włoszech – i tak mi już zostało). Moim zdaniem – jest świetny. Między parą jakichkolwiek miast wybiera aktualnie najlepsze taryfy, w czasie realnym, więc dostosowuje się momentalnie do zmian w cennikach. Na dodatek nie rozróżnia między liniami typu low cost a tradycyjnymi przewoźnikami – po prostu wybiera aktualnie najlepsze ceny dla danej trasy. Przedtem korzystałem też z www.opodo.com, ale od przejścia na Skyscannera nie potrzebuję nic innego. Chyba że ktoś mi zwraca za lot i nie potrzebuję najtańszego biletu – wtedy zazwyczaj szukam na stronach linii lotniczych, najczęściej Lufthansy, bo mi jakoś zazwyczaj pasuje do moich potrzeb.
Jeśli chodzi o hotele, moim ulubionym (a właściwie jedynym) portalem jest www.hotelclub.com. Ma szeroką ofertę, ma też własny program lojalnościowy, premiując stałych klientów żywą gotówką (czyli obniżkami cen hoteli). Przed zrobieniem rezerwacji można dokładnie zapoznać się z informacjami o danym hotelu, z recenzjami klientów (choć podejrzewam, że niektóre pisane są przez samych hotelarzy) itp.
Mam też ulubioną stronę z recenzjami filmowymi, bardzo przydatną, gdy trzeba zdecydować, czy warto iść na film, o którym nic się nie wie. To www.rottentomatoes.com – ma dość łatwą wyszukiwarkę i szybko można znaleźć dziesiątki recenzji prasowych każdego filmu. Żeby sobie ułatwić zadanie, wybieram tylko recenzentów z kategorii top, tzn. z czołowych pism, prawie wyłącznie amerykańskich.
No i na koniec prawdziwa perła – strona tak znakomita, że zrobiłem sobie z niej homepage, by niczego nie uronić. To www.aldaily.com – codziennie aktualizowany wybór najciekawszych esejów, publicystyki, recenzji nowych książek itp. Świetnie, mądrze redagowany, jednym słowem: prawdziwy „Niezbędnik inteligenta”. Dla ludzi interesujących się szeroko pojętą humanistyką, naukami społecznymi, polityką itp. Rewelacja.

 prof. dr hab. Wojciech Sadurski – publicysta i profesor na Wydziale Prawa uniwersytetu w Sydney i Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego

 

...

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.