Wydanie: PRESS 11/2004
Interranking
Strona startowa w mojej przeglądarce to www.ksgry.pl - witryna miesięcznika „Komputer Świat Gry”, który redaguję. Dzień sprawdzania, co nowego się wydarzyło w branży gier, zaczynam od wizyty na www.gry-online.pl. To zdecydowanie najlepszy polski serwis o grach komputerowych. Ma dobrze wybrane i opracowane doniesienia ze świata, olbrzymią encyklopedię gier oraz ogromne, aktywne i reprezentujące wysoki poziom dyskusji (rzadkość w Internecie, zwłaszcza polskim) forum.
Regularnie zaglądam też na www.markolf.thc.net.pl - to amatorska, ale nad wyraz porządna i użyteczna strona, której twórca zajmuje się zbieraniem informacji o pełnych wersjach gier dołączanych jako prezent na płytach CD do polskich czasopism. O skali tego zjawiska świadczy fakt, że lista obejmuje już ponad 800 tytułów!
Codziennie odwiedzam też serwis o grach Wirtualnej Polski (gry.wp.pl) - to mocny polski numer 2. Z zainteresowaniem zaglądam też na gry.interia.pl, natomiast gry.onet.pl to nie jest serwis na miarę największego polskiego portalu.
O tym, co najważniejsze w świecie gier, pierwsze informują najczęściej potężne serwisy zachodnie. Najlepsze to (podaję wedle prywatnej kolejności ważności): www.ign.com, www.gamespot.com, www.computerandvideogames.com i www.gamespy.com. Typowo dziennikarskich materiałów, takich jak grafiki w wysokiej rozdzielczości czy oficjalne komunikaty firm dostarcza www.gamespress.co.uk. Pogłębionych, a przy tym zabawnych komentarzy szukam na www.penny-arcade.com. Z kolei www.bluesnews.com to nieoceniona kopalnia newsów na temat gier, a z www.gamershell.com za darmo ściągam najnowsze pliki: wersje demonstracyjne, łatki, filmy reklamowe.
Ciekawe serwisy specjalistyczne to www.gamerankings.comi www.metacritic.com - oba zajmują się zestawianiem i uśrednianiem ocen wystawianych grom (drugi - także filmom i muzyce). Warto tam wpisać ulubiony tytuł i zobaczyć, jak został oceniony. Rozbieżności czasem skłaniają do refleksji nad subiektywnością recenzenckich gustów, kiedy indziej zaś nad kompetencją krytyków, a czasami wręcz nad ich dziennikarską rzetelnością.
Znać się na grach to nie znaczy znać się na komputerach - w tej ostatniej dziedzinie jestem laikiem. Zrozumiałych informacji i porad szukam na bratniej stronie www.komputerswiat.pl. Fachowe testy sprzętu, którym ufam, publikuje strona www.benchmark.pl. Z niej też czerpię wiedzę o podkręcaniu podzespołów mojego peceta.
Oczywiście Internet to nie tylko sprawy służbowe. Codziennie odwiedzam www.allegro.pl, by sprawdzić, czy ktoś nie wystawił jakiejś ciekawej porcelany ze Stanowic - przedwojennej śląskiej fabryki porcelany, której wyroby zbieram. Allegro to niezastąpione miejsce dla kolekcjonerów: zamiast biegać po straganach antykwariuszy i bezowocnie wypytywać o to, czego szukam, po prostu wpisuję nazwę w okienko. Inna rzecz, że coraz trudniej tam o tzw. okazje: ceny są wyśrubowane, a kupujących wielu. Na Allegro poza porcelaną kupiłem też wiele wydanych przed laty książek, a nawet buty do biegania. Z zakupów i relacji ze sprzedawcami zawsze byłem zadowolony.
Sporo śląskiej porcelany trafia na niemiecki serwis aukcyjny www.ebay.de. Co ciekawe, wielu zarówno sprzedających, jak i kupujących to Polacy. Mam wrażenie, że w Niemczech wystawia się ciekawsze egzemplarze niż w Polsce, i ceny są tam niestety wyższe.
Książki kupuję głównie w www.merlin.com.pl. Nie umiem ich już kupować w księgarni (poza wystawianymi na widocznych miejscach bestsellerami) - tytułów jest za dużo, nie wiem, co wybrać, gubię się i męczę, a znalezienie książki, której się szuka, graniczy z cudem. Tych niedogodności nie ma w Merlinie - tam od razu znajduję to, czego szukam. Fakt, że ceny są niższe niż na rynku, to niewielka korzyść - po doliczeniu kosztów przesyłki zazwyczaj na jedno wychodzi.
Korzystam z trzech internetowych banków. Najlepszy, bliski doskonałości serwis ma www.bph.pl. Mbank (www.mbank.com.pl) kiedyś kojarzył się z nowoczesnością, teraz wydaje mi się raczej przeciętny. Serwisu internetowego Citibanku (www.citibank.pl) nie lubię, jest przestarzały, nieprzyjazny w obsłudze, działa powoli, czasami - na przykład kiedy piszę te słowa - nie działa wcale.
Parę razy dziennie zaglądam na malutką stronę Warszawskiego Stowarzyszenia Kendo www.kendo.hg.pl - dzięki wizytom na forum czuję się, jakbym był w naszym dojo.
[email protected]
Autor jest redaktorem naczelnym grupy pism o grach komputerowych w Axel Springer Polska: „Komputer Świat Gry”, „Play”, „Dobra Gra”
Aby przeczytać cały artykuł:
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter