Tunezyjski dziennikarz skazany na dwa lata więzienia za rzekomo fałszywe publikacje
Ghassen Ben Khelifa był wielokrotnie zatrzymywany i ścigany przez władze tunezyjskie (screen: YouTube/Ghassen Ben Khelifa)
Tunezyjski sąd skazał redaktora naczelnego portalu informacyjnego Inhiyaz – Ghassena Ben Khelifę – na dwa lata więzienia za publikowanie rzekomo fałszywych wiadomości. Sprawa sięga ponad trzech lat wstecz. Narodowy Syndykat Dziennikarzy Tunezyjskich (SNJT – Syndicat National des Journalistes Tunisiens) określił to jako "systemowy" atak na wolność słowa.
Ben Khelifa zaprzeczył zarzutom, twierdząc, że sprawa została sfabrykowana i że jest dowodem na wadliwość systemu. Związek stwierdził, że orzeczenie wskazuje na "systematyczne zwalczanie głosów krytycznych".
Represje wobec dziennikarzy w Tunezji
Zdaniem organizacji broniących praw człowieka, tunezyjskie władze prowadzą politykę represji wobec opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, odkąd w 2021 roku na czele państwa stanął prezydent Kais Saied.
Czytaj też: Lider węgierskiej opozycji nie ma wstępu do mediów publicznych. Orbán odmawia debaty
W styczniu br. sąd skazał dwóch znanych dziennikarzy, Mourada Zghidiego i Borhena Bsaiesa, na 3,5 roku więzienia pod zarzutem unikania płacenia podatków.
SNJT twierdzi, że media publiczne, w tym telewizja i radio państwowe, stały się tubą propagandową Saieda, a niezależni dziennikarze nie mogą swobodnie pracować. Kilku z nich grożą wyroki.
Ghassen Ben Khelifa był wielokrotnie zatrzymywany i ścigany przez władze tunezyjskie. Po raz pierwszy zatrzymano go we wrześniu 2022 roku w ramach działań antyterrorystycznych. Jest znany z zaangażowania w obronę praw pracowniczych, sprawiedliwość społeczną oraz wspieranie sprawy palestyńskiej.
Czytaj też: Rosyjski sąd nakazał usunięcie nagrodzonego Oscarem filmu "Pan Nikt kontra Putin"
(MAC, 01.04.2026)










