Zmarł Ryszard Szołtysik, dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych i aktor
W wieku 75 lat zmarł Ryszard Szołtysik, współtwórca komercyjnej telewizji PTV Echo (screen: Facebook/Simecho25)
Zmarł Ryszard Szołtysik, dziennikarz, reżyser filmów dokumentalnych, współtwórca prywatnej telewizji PTV Echo we Wrocławiu. Miał 75 lat.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku Ryszard Szołtysik współtworzył telewizję PTV Echo, pierwszą komercyjną stację telewizyjną we Wrocławiu, działającą w latach 1990–1995. Pracował tam w redakcji sportowej. Szerszej publiczności dał się poznać, wcielając się dwukrotnie w rolę dziennikarza w serialu "Świat według Kiepskich". Wraz z Henrykiem Jureckim wyreżyserował dwa filmy dokumentalne: "Szalejów po powodzi" (1999) i "Cud" (2002).
"Odszedł Rysiu Szołtysik... Prawdziwek wśród dziennikarzy, w epoce, w której dziennikarstwo stawiało pierwsze kroki w nowych realiach, ustrojowych, finansowych... W czasach wolnoamerykanki on zawsze starał się, by być tam, gdzie coś się dzieje" – napisał w serwisie X Cyprian Dmowski, wydawca "Gazety Wrocławskiej".
"Z głębokim żalem informujemy, że odszedł 27 grudnia 2025 na zawsze nasz echoludek Rysiu Szołtysik" – czytamy na profilu PTV Echo na Facebooku. "Zaledwie przeżył 75 lat. Ryszard był dziennikarzem – redaktorem redakcji sportowej w pierwszej stacji telewizyjnej PTV Echo. Słynne transmisje meczów żużlowych Sparty Wrocław przyciągały do Echa rzesze kibiców. Za żużlowcami z kamerą Ryszard z kolegami jeździli po całej Polsce".
(JF, 30.12.2025)










