Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 03, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT chce funduszu współfinansującego lokalne stacje telewizyjne i radiowe

Według przewodniczącego KRRiT ze społecznego punktu widzenia istotne role pełnią zarówno telewizja lokalna, jak i radio lokalne (fot. Pixabay.com)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce wprowadzenia funduszu jakości, który wspierałby prywatne lokalne telewizje i stacje radiowe.

O takim rozwiązaniu napisano w rocznym sprawozdaniu KRRiT. Jak przypomniano, inicjatorem pomysłu finansowego wspierania telewizji lokalnych, poprzez stworzenie państwowego funduszu celowego na realizację misji społecznej, była Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.

"Media lokalne są istotnym podmiotem"

"Przewodniczący KRRiT poparł ten projekt, ponieważ obok nadawców publicznych i komercyjnych, media lokalne są trzonem świadomości i uczestnictwa w życiu społeczności tzw. małych ojczyzn. Tworząc forum debaty publicznej, media lokalne stają się odpowiedzialne za informację i komunikację, kształtują życie społeczne, ekonomiczne i kulturalne lokalnych wspólnot. Są istotnym podmiotem rynku mediów, przed którym stoją poważne wyzwania m.in. wynikające z transformacji technologicznej. Skala tego zjawiska oraz wpływ sztucznej inteligencji mogą być jednak poważną blokadą w rozwoju tej grupy nadawców i ich utrzymaniu się na rynku audiowizualnym" – napisano w sprawozdaniu.

Czytaj też: Przewodniczący KRRiT i RMN spotkają się z szefami mediów publicznych. Ale z "legalnymi"

Jak dodano, według przewodniczącego KRRiT ze społecznego punktu widzenia istotne role pełnią zarówno telewizja lokalna, jak i radio lokalne. "W świecie rządzonym przez obraz, strony internetowe i media społecznościowe, funkcjonowanie radia na lokalnym rynku reklamowym staje się coraz trudniejsze. Lokalni nadawcy radiowi zwrócili się do KRRiT z wnioskiem o uwzględnianie ich w projekcie wsparcia finansowego zainicjowanego przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej" – napisano.

Przewodniczący KRRiT zwrócił się do ministra cyfryzacji oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego z apelem o podjęcie debaty i działań w tej sprawie.

KRRiT proponuje siebie jako dysponenta

Według Rady fundusz mediów lokalnych powinien mieć charakter funduszu celowego. W jego ramach byłoby możliwe udzielanie mediom lokalnym wsparcia finansowego w celu realizacji misji społecznej, np. w postaci częściowej rekompensaty kosztu zatrudnienia pracowników.

Czytaj też: Wojciech Szeląg prowadzącym programy nie tylko w TVP Info, ale też w TVP 3

Fundusz mógłby być zasilany m.in. z części wpływów z opłat za udzielenie lub zmianę koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego lub telewizyjnego, z administracyjnych kar pieniężnych, z opłat za prawo do dysponowania częstotliwościami telewizyjnymi i radiowymi oraz innych opłat pobieranych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, a także dotacji z budżetu państwa, darowizn, dobrowolnych wpłat oraz środków przekazanych przez fundacje i odsetek z tytułu oprocentowania środków funduszu.

"Ze względu na cele tej regulacji proponuje się, aby organem dysponującym funduszem była Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji" – napisano.

Czytaj też: Polsat bez "Kabaretu na żywo. Młodzi i moralni". Górski: "Na konflikcie tracą wszyscy"

(MNIE, 03.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.