Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prywatne telewizje lokalne chcą państwowego funduszu, który dopłaci do zatrudniania

W projekcie założeń ustawy o Funduszu Telewizji Lokalnych przypomniano, że w Polsce działa ponad 150 stacji o zasięgu lokalnym (fot. Pixabay.com)

Przedstawiciele prywatnych telewizji lokalnych przygotowali propozycję ustawodawczą zakładającą stworzenie państwowego funduszu celowego. Miałby służyć do wypłacania częściowej rekompensaty kosztu zatrudnienia pracowników. Propozycja ma zostać przekazana m.in. przewodniczącemu KRRiT Maciejowi Świrskiemu.

W projekcie założeń ustawy o Funduszu Telewizji Lokalnych przypomniano, że w Polsce działa ponad 150 stacji o zasięgu lokalnym. Według ich nadawców realizują one misję społeczną, w tym angażują się w sprawy lokalnych społeczności, propagują regionalną sztukę, sport i przedsiębiorczość. "Współcześnie jednak telewizje lokalne borykają się z poważnymi problemami finansowymi. Z założenia koncesjonowani nadawcy telewizyjni powinni utrzymywać się przede wszystkim z emisji przekazów handlowych, w tym reklam. Obecnie jednak zainteresowanie reklamodawców telewizjami lokalnymi jest już niemal znikome. Preferowane są stacje ogólnopolskie lub ogłoszenia internetowe" - podkreślono.

Polecamy: Tego nie wiedziałeś. Netflix po 25 latach zakończył wysyłanie filmów pocztą. Czerwona koperta przeszła do historii

Jak dodano, ze względu na realizowanie przez telewizje lokalne misji społecznej zasadne jest podjęcie działań, które zapewnią im dalsze funkcjonowanie. Zaproponowano więc stworzenie Funduszu Telewizji Lokalnych. Byłby to państwowy fundusz celowy, z którego telewizjom lokalnym udzielane byłoby wsparcie finansowe w postaci częściowej rekompensaty kosztu zatrudnienia pracowników.

Fundusz mógłby zostać powołany w drodze odrębnej ustawy lub wprowadzenia stosownych zapisów np. do Ustawy o radiofonii i telewizji. Rekompensata byłaby wypłacana na podstawie wniosku nadawcy lokalnego składanego do organu dysponującego funduszem.

"Szacuje się, że uprawnionych do ubiegania się o środki z Funduszu będzie około 150 nadawców lokalnych. Zakładając, iż każdy z nich byłby uprawniony do otrzymania rekompensaty za maksymalnie 6 pracowników, roczny budżet Funduszu powinien wynieść maksymalnie 55 196 208 zł" - podano.

Środki miałyby pochodzić m.in. z części wpływów z opłat za udzielenie lub zmianę koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego lub telewizyjnego, części wpływów z opłat za prawo do dysponowania częstotliwościami do emisji kanałów telewizyjnych i radiowych, dotacji z budżetu państwa, ale też darowizn. Funduszem miałaby dysponować Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji lub minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

O projekcie rozmawiano podczas Forum Telewizji Lokalnych, które odbyło się w ramach 50. Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE w Łodzi. Został on symbolicznie przekazany uczestnikom odbywającego się tam panelu Ratujmy Telewizje Lokalne. Byli nimi m.in. posłowie. Ma go również otrzymać Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT.

W lipcu Maciej Świrski proponował, żeby prywatne telewizje lokalne były dotowane z budżetu państwa, ale wyłącznie w formie grantów. Mógłby je przyznawać powołany przez Krajową Radę zespół.

(MNIE, 03.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.