Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 09, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Świrski znów sekuje TVN - nie chce się zająć koncesją TVN Style. Wygasa za 3 miesiące

Koncesja TVN Style wygasa 28 lipca (screen: YouTube/Co leci w tv)

Na środowym posiedzeniu większość członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie chciała zająć się sprawą przedłużenia koncesji TVN Style, która wygasa za niecałe trzy miesiące. - Przewodniczący stwierdził, że ma wątpliwości i musi się jeszcze przyjrzeć sprawie TVN Style. Nie sprecyzował jednak, jakie to są wątpliwości - mówi prof. Tadeusz Kowalski. 

Wniosek o zajęcie się tym tematem zgłosił prof. UW Tadeusz Kowalski, członek KRRiT - jedyny, który nie jest związany ideowo z PiS. Za jego odrzuceniem natomiast głosowali przewodniczący Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak i Hanna Karp. Marzena Paczuska wstrzymała się od głosu.

- Argumentowałem, że TVN Style spełnia wszystkie warunki prawne. Został też wykonany monitoring, który przecież nie jest koniecznym warunkiem przyznania koncesji. Według mojej wiedzy wyszedł bardzo dobrze - wszystkie wymagania zostały spełnione. Zwróciłem ponadto uwagę, że wnioskodawca na koncesję czeka już 10 miesięcy. Być może będzie musiał awaryjnie zgłosić się o licencję do zagranicznego regulatora, co generuje dodatkowe koszty. Przypomniałem, że wpłynęło też ponaglenie ze strony kancelarii reprezentującej nadawcę, mówiące o rażącym naruszeniu prawa - wyjaśnia "Presserwisowi" prof. UW Tadeusz Kowalski.

I dodaje: - Przewodniczący jednak stwierdził, że ma wątpliwości i musi się jeszcze przyjrzeć sprawie TVN Style. Nie sprecyzował jednak, jakie to są wątpliwości.

Satelitarna koncesja TVN Style wygasa 28 lipca br. O jej przedłużenie na kolejnych 10 lat nadawca wystąpił już w lipcu 2023 roku. W lutym informowaliśmy, że po poprzednim monitoringu okazało się, że kanał ma za mało programów publicystycznych i dokumentalnych. Jak ustaliliśmy, były to wskaźniki o ok. 4 proc. mniejsze niż przewidują zapisy koncesyjne. Nadawca został wezwany do dostosowania programu do wymogów koncesyjnych. Według koncesji TVN Style powinien nadawać po 15 proc. filmów dokumentalnych i publicystyki w tygodniowym czasie emisji.

W kwietniu 2023 KRRiT przedłużyła koncesję dla lifestylowego kanału HGTV, należącego do TVN Warner Bros. Discovery. Regulator decyzję podjął dwa miesiące przed wygaśnięciem poprzedniej licencji. Z kolei w listopadzie przedłużono koncesje dla głównego kanału TVN oraz TVN International i TVN Turbo. Postępowania przedłużano oficjalnie ze względu na wątpliwości co do struktury właścicielskiej TVN.

Ponadto podczas środowego posiedzenia KRRiT rozstrzygnęła wniosek spółki Red Carpet Media Group w sprawie zmiany koncesji Red Carpet TV. Zmieniono zapis o minimalnym rozpowszechnianiu programu z 20 na 24 godziny na dobę. Zmodyfikowano też charakter kanału z uniwersalnego na filmowo-serialowo-kulturowy.

Rada zdecydowała też o przekazaniu kolejnych pieniędzy abonamentowych Radiu dla Ciebie (ok. 694 tys. zł) i Radiu Poznań (ok. 720 tys.). Wypłata jest planowana na 15 maja. To kolejne pieniądze dla tych rozgłośni. Według KRRiT tylko w ich przypadku nie ma wątpliwości prawnych w sprawie likwidacji i likwidatorów, dlatego otrzymują wpływy ze środków abonamentowych.

(MNIE, 09.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.