Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 07, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP chce zlikwidować też internetowe kanały TVP Kultura2, TVP ABC2 i TVP Historia2

Likwidację części stacji uzasadniono trwającą restrukturyzacją (fot. Leszek Szymański/PAP)

Telewizja Polska chce zlikwidować też internetowe kanały TVP Kultura2, TVP Historia2 i TVP ABC2 – wynika z projektu karty powinności TVP, opublikowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

W projekcie przypomniano, że TVP Kultura2, TVP Historia2 i TVP ABC2 zostały utworzone jako kanały bazujące na ofertach TVP Kultura, TVP Historia i TVP ABC.

Projekt karty: "Celowe jest wdrożenie oszczędności"

"Programy te zostały stworzone jako programy z modyfikacjami na bazie anten głównych w celu rozpowszechniania online w sytuacji braku praw do eksploatacji w internecie w odniesieniu do części audycji w odpowiednich programach głównych" – napisano w projekcie karty.

Czytaj też: TVP chce wprowadzić zmiany w kanałach tematycznych. Część stacji może zniknąć

I dalej: "Wraz z upływem czasu ilość dostępnych audycji z prawami do nadań w Internecie zwiększa się. Rośnie też oferta multimedialna TVP w obszarach tematycznych wymienionych programów. W tej sytuacji celowe jest wdrożenie oszczędności poprzez likwidację tych programów".

Projekt karty potwierdza ponadto ustalenia "Presserwisu" dotyczące likwidacji Alfa TVP i TVP Kobieta. Potwierdzono też plany przekształcenia TVP Historia w TVP Wiedza. Nowy kanał korzystałby z części oferty TVP Dokument i TVP Nauka, których emisja zostałaby zakończona.

TVP: "Niewielki stopień dotarcia do grup odbiorców"

Likwidację części stacji uzasadniono trwającą restrukturyzacją, "w ramach której celowe jest zaniechanie działalności nierentownej, a jednocześnie nieprzynoszącej znacznej wartości publicznej".

Czytaj też: Wzrosły przychody TVP z reklam i sponsoringu. Nowe władze krytykują poprzedników

"Tworzeniu likwidowanych programów towarzyszyły zamierzenia związane z realizacją misji publicznej, a zwłaszcza z zasadą powszechności (oferta dla całego społeczeństwa i poszczególnych jego części). Zakładano, że postępująca fragmentaryzacja widowni i zainteresowanie treściami adresowanymi ściśle do danej grupy odbiorców uzasadnia takie poszerzenie portfolio programów wyspecjalizowanych TVP. Praktyka funkcjonowania programów proponowanych do likwidacji wskazuje jednak, że stopień ich dotarcia do grup odbiorców, dla których były przeznaczone, okazał się niewielki" – napisano.

Zmiany planowane przez TVP wymagają uwzględnienia w karcie powinności na lata 2025-2029, a więc porozumieniu zawartym z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, gdzie wpisywane jest funkcjonowanie konkretnych stacji TVP.

Czytaj też: Była korespondentka TVP w Rzymie Magdalena Wolińska-Riedi dołączyła do zespołu EWTN

(MNIE, 07.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.