Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Maj 01, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dwaj rosyjscy dziennikarze aresztowani za współpracę z kanałem Nawalnego

Siergiej Karelin pracował jako operator kamery m.in. dla Associated Press i Deutsche Welle (screen: YouTube/Republic World)

Konstantin Gabow i Siergiej Karelin zostali zatrzymani pod zarzutem "ekstremizmu". Sądy w Moskwie zdecydowały, że pozostaną w areszcie na okres śledztwa i procesu. Zarzuca się im współpracę z grupą zwolenników zmarłego opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego.

Obaj dziennikarze są oskarżeni o przygotowywanie materiałów dla kanału na YouTube prowadzonego przez założoną przez Nawalnego i zdelegalizowaną przez władze Fundację na rzecz Zwalczania Korupcji.

Czytaj też: Reporter "Forbesa" aresztowany za informowanie o rosyjskich zbrodniach w Buczy

Dziennikarze mają pozostawać w areszcie przez co najmniej dwa miesiące, do czasu rozpoczęcia procesów. Grożą im kary od 2 do 6 lat więzienia za "udział w organizacji ekstremistycznej". Pod tym samym zarzutem zatrzymano w końcu marca fotoreporterkę Antoninę Krawcową.

Gabow pracował dla różnych organizacji medialnych, w tym dla Agencji Reutera, Karelin – jako operator kamery m.in. dla Associated Press i Deutsche Welle.

Associated Press w opublikowanym oświadczeniu wyraziła "głębokie zaniepokojenie" zatrzymaniem Karelina i zapowiedziała "domaganie się dodatkowych informacji".

Czytaj też: Rosjanin dostał 5 lat za wypowiedź dla Radia Wolna Europa na temat wojny w Ukrainie

(MAC, 01.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.