Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 19, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

World Press Photo 2024 wygrało zdjęcie z Gazy. "Nie trzeba czytać opisu, wszystko wiadomo"

Zdjęcie Roku World Press Photo 2024 przedstawia 36-letnią Inas Abu Maamar tulącą ciało swojej pięcioletniej siostrzenicy (fot. Mohammed Salem, Reuters/World Press Photo 2024)

Tytuł Zdjęcie Roku w konkursie World Press Photo 2024 zdobył Mohammed Salem za wzruszającą fotografię dokumentującą konflikt w Strefie Gazy. - Gdy spojrzałem na to zdjęcie, nie musiałem czytać jego opisu, bo wiedziałem, co przedstawia - mówi fotoreporter Kuba Kamiński, który obecnie pracuje w Izraelu.

Zwycięskie zdjęcia i projekty zostały wybrane z ponad 60 tys. prac przesłanych przez 3851 fotografów z całego świata i zostały wybrane z grona finalistów regionalnych, których nazwiska zostały ogłoszone na początku kwietnia.

Głównym laureatem za Zdjęcie Roku World Press Photo 2024 został Mohammed Salem z agencji Reuters. Nagrodzone zdjęcie przedstawia 36-letnią Inas Abu Maamar tulącą ciało swojej pięcioletniej siostrzenicy Saly, która zginęła wraz z matką i siostrą, gdy izraelska rakieta uderzyła w ich dom w Khan Younis.

- Na tym zdjęciu nie widzimy twarzy ani dosłownych szczegółów, które kojarzą się z wojną, a mimo to od razu czujemy bój, jaki powoduje wojna – komentuje dla "Presserwisu" Kuba Kamiński, fotoreporter, który obecnie pracuje w Izraelu jako operator amerykańskiej telewizji ABC News. - Gdy spojrzałem na to zdjęcie, nie musiałem czytać jego opisu, bo wiedziałem, co przedstawia. Znam Mohammeda Salema i wiem, że w gazie zginęli też jego krewni. Wojsko izraelskie nie wpuszcza obecnie zachodnich dziennikarzy do Strefy Gazy, ale gdy byłem tam w listopadzie, to niestety co chwilę widziałem tam podobne obrazy, jak ten na nagrodzonym zdjęciu – dodaje Kamiński.

Andrzej Grygiel, fotoreporter, który w 2014 roku zajął drugie miejsce w konkursie World Press Photo w kategorii Pojedyncze zdjęcie sportowe, również zwraca uwagę na ascetyczność Zdjęcia Roku. - Zwykle na fotografiach z wojen oglądamy jakieś okropności, a tu śmierć jest pokazana w możliwie delikatny sposób. Nagrodzone zdjęcie jest przy tym wzruszające – komentuje Grygiel.

Nagrodę Reportaż Roku otrzymał cykl południowoafrykańskiego reportera Lee-Ann Olwage’a, który na Madagaskarze zajął się tematyką braku świadomości społecznej na temat demencji, co często powoduje stygmatyzowanie osób chorych.

Za najlepszy Projekt długoterminowy jury World Press Photo 2024 uznało prace wenezuelskiego fotografa Alejandro Cegarry, który od sześciu lat dokumentuje efekty zmian w polityce migracyjnej Meksyku. Jego zdjęcia były publikowane w „The New York Times”.

Laureatką w kategorii nagradzającej projekty oparte na mediach mieszanych została Ukrainka Julia Koczetowa, która chcąc pokazać światu, jak wygląda codzienność w kraju ogarniętym wojną, uruchomiła stronę internetową (kochetova.rocks/War-Is-Personal-project) łączącą fotoreportaż z osobistym pamiętnikiem.

Nagrodzone zdjęcia można obejrzeć na stronie World Press Photo 2024.

(MAK, 19.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.