Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 11, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Gorące spotkanie z pracownikami w Agorze i brak konkretów

Pracownicy Agory nie otrzymali w środę odpowiedzi na swoje pytania o podwyżki (fot: Wikipedia)

Środowe spotkanie przedstawicieli pracowników Agory z zarządem firmy przebiegło w gorącej atmosferze. Pracownicy firmy są rozczarowani brakiem konkretów i jasnych odpowiedzi na swoje żądania. Obawiają się dalszej redukcji zespołów.

Przedstawiciele pracowników Agory spotkali się w środę z zarządem spółki. Tematem rozmów miała być odpowiedź na list wystosowany w połowie marca przez pracowników redakcji lokalnych "Gazety Wyborczej". W liście zażądali oni podwyżki w wysokości 2 tys. zł brutto do końca maja br., likwidacji tzw. umów śmieciowych, transparentnej struktury płac oraz ujawnienia zarobków członków zarządu spółki Wyborcza.

Według informacji uzyskanych przez "Presserwis" środowe spotkanie miało burzliwy przebieg. Z sali padło m.in. zdanie, że "zarząd Agory uważał zawsze, że pracowników mogłoby być o połowę mniej".

- Ostatnie wyniki finansowe spółki wskazują, że takie zagrożenie się raczej oddaliło - komentuje Natalia Mazur, przewodnicząca "Solidarności" w "Gazecie Wyborczej". - Ale widząc pozom rozżalenia naszych kolegów, wspólnie z pozostałymi związkami (Inicjatywa Pracownicza i Komitet Obrony Gazety Wyborczej - red.) chcemy zbadać nastroje wśród pracowników. Szczególnie w terenie. Dopiero uzbrojeni w wyniki będziemy decydować o dalszych działaniach.

Irytację uczestników spotkania wzbudził brak konkretów i konkluzji. Przyjechali do Warszawy z całej Polski, licząc, że zarząd da im odpowiedzi na pytania zawarte w liście. Zamiast tego usłyszeli ogólniki i zobaczyli kilka korporacyjnych prezentacji.

Dziennikarze z oddziałów "GW" skarżą się, że zarabiają raptem ustawową pensję minimalną. Część z nich pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych. Po zakończeniu grupowych zwolnień liczyli na podwyżki, ale zarząd zaproponował jedynie 500 zł osobom zarabiającym poniżej 7,5 tys. zł brutto. Dziennikarze chcieliby faktycznej podwyżki - 2 tys. zł brutto, które zrekompensowałyby im m.in. inflację ostatnich lat.

Przypomnijmy, że w 2023 roku Grupa Agora osiągnęła najwyższe w historii przychody, które wyniosły 1,42 mld zł (wzrost o 28 proc.). To efekt konsolidacji wyników z Eurozetem. Spółka zakończyła rok z zyskiem netto 85 mln zł (wobec 102,7 mln zł straty rok wcześniej) i wynikiem EBITDA - 224,6 mln zł (wzrost o 61,2 proc.). Jednak - jak zapisano w dokumentach - zarząd firmy dostrzega ryzyko "potencjalnego sporu zbiorowego".

Od początku kwietnia spółka Wyborcza działa jako odrębna firma. W jej zarządzie zasiadają Wojciech Bartkowiak, Mikołaj Chrzan i Joanna Kwas. Jeszcze w marcu na WZA przegłosowano siedem uchwał dotyczących wyodrębnienia do oddzielnych spółek Gazeta.pl, „Gazety Wyborczej”, Wydawnictwa Agora, a także segmentów wspomagających tzw. back office (IT, HR, finanse, oraz działalność "w zakresie utrzymania, korzystania i pobierania pożytków z nieruchomości spółki").

(PAR, 11.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.