Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 09, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Chińska dziennikarka wydalona ze Szwecji. Mogła stanowić "poważne zagrożenie"

Chiny przez szwedzkie służby bezpieczeństwa są uważane za jeden z trzech najbardziej niebezpiecznych krajów (fot. Pixabay.com)

Władze Szwecji podjęły decyzję o wydaleniu chińskiej dziennikarki twierdząc, że może ona stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Jej prawnik Leutrim Kadriu powiedział agencji Reutera, że 57-letnia Chinka mieszka w tym kraju od prawie 20 lat. Jej nazwiska nie podano.

Prawnik stwierdził, że nie może podawać personaliów ani szczegółów zarzutów, ponieważ dotyczą one bezpieczeństwa narodowego i są oficjalnie poufne.

Zagrożenie ze strony Chin, Rosji i Iranu

"Służby argumentowały, że moja klientka może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Z tą oceną zgodziły się Agencja Migracyjna, Sąd Migracyjny i rząd" – powiedział Kadriu.

Czytaj też: Dziennikarka, która relacjonowała procesy Nawalnego, w areszcie za ekstremizm. Grozi jej sześć lat

Szwedzki nadawca publiczny SVT podał, że kobieta publikowała artykuły na swojej stronie internetowej i otrzymywała za to pieniądze od chińskiej ambasady w Sztokholmie.

SVT poinformowało, że kobietę zatrzymano w październiku, a szwedzka Agencja Migracyjna wkrótce potem podjęła decyzję o jej wydaleniu, orzeczeniem podtrzymanym później przez sąd migracyjny. W zeszłym tygodniu rząd podtrzymał decyzję sądu.

W lutym szwedzkie służby bezpieczeństwa stwierdziły, że największe zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju stanowią Chiny, Rosja i Iran.

Czytaj też: Jury World Press Photo wybrało regionalnych zwycięzców. W tym roku wyróżnienia specjalne za zdjęcia z wojny Izrael-Hamas

(MAC, 09.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.