Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 28, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kurski mówi, że "winni dewastacji TVP poniosą konsekwencje". Ale to on zdewastował TVP

Jacek Kurski zabrał Polakom telewizję publiczną i zamienił ją w prymitywną, propagandową telewizję partyjną (fot. Piotr Nowak/PAP)

Jacek Kurski na zawiadomienie złożone do prokuratury o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa: "Trudno znaleźć coś, czego nie było". W takim razie przypomnijmy, co działo się, gdy Telewizją Polską rządził Kurski. Zebrał Mariusz Kowalczyk z "Presserwisu".

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Kurskiego. Sienkiewicz zarzuca m.in., że gdy Kurski był prezesem TVP, "zniszczył publiczną instytucję i doprowadził do degradacji jej misji".

Czytaj też: Jacek Kurski odpowiada na zawiadomienie prokuratury przez TVP. "Rozpaczliwa próba"

Jacek Kurski opowiada "Presserwisowi" i innym mediom zgodnie ze strategią: najlepszą obroną jest atak. Obecne władze TVP nazywa uzurpatorskimi i zapowiada, że winni bezprawnej dewastacji TVP poniosą surowe konsekwencje.

Przypomnijmy więc krótko, jak Jacek Kurski dewastował TVP, gdy w latach 2016-2022 był jej prezesem. Jak zabrał Polakom telewizję publiczną i zamienił ją w prymitywną, propagandową telewizję partyjną. 

  • Wyrzucenie dziennikarzy z TVP

Po objęciu władzy w TVP przez Jacka Kurskiego i jego współpracowników w telewizji publicznej rozpoczęły się zwolnienia. Pracę straciło ok. 200 dziennikarzy. Ich miejsca zajmowali karierowicze, jak np. pracująca wcześniej na stanowisku asystentki dziennikarzy Ewa Bugała. Do pracy w TVP ściągnięci zostali też propagandyści z mediów bezwarunkowo wspierających Prawo i Sprawiedliwość, m.in. z Telewizji Trwam i "Gazety Polskiej", np. Samuel Pereira czy Michał Rachoń. Łączyło ich to, że niewiele potrafili, ale gotowi byli wykonać każde polecenie. Oszukiwali ludzi, że są dziennikarzami, a w rzeczywistości zajmowali się propagandą.

  • Zdewastowanie wiarygodności programów informacyjnych

"Wiadomości", "Panorama", serwisy informacyjne w TVP Info stały się karykaturą programów informacyjnych do tego stopnia, że spoty wyborcze PiS i prezydenta Andrzeja Dudy emitowane były jako materiały informacyjne. Żeby natomiast zohydzić konkurentów politycznych, przekonywano na przykład, że Rafał Trzaskowski, opozycyjny kandydat w wyborach prezydenckich, doprowadził w Warszawie do zalewania mieszkań fekaliami. Wiarygodność programów informacyjnych została tak zrujnowana, że trudno ją będzie odbudować. Dlatego zmieniona została nazwa głównego serwisu – z "Wiadomości" na "19:30".

Czytaj też: Tomasz Sakiewicz nie boi się pozwu TVP, bo uznaje tylko prezesa Michała Adamczyka

  • Zlikwidowanie debaty publicznej

W TVP praktycznie przestała istnieć prawdziwa publicystyka. Zamiast programów, w których goście dyskutują na istotne tematy, pojawiły się polityczne widowiska, przypominające podobne programy w rosyjskiej telewizji. Prowadzący przestali pełnić w nich rolę moderatorów dyskusji, a stali się strażnikami racji władzy – pilnowali, żeby widzowie odnosili wrażenie, że to przedstawiciele władzy zawsze mają rację, a ich konkurenci tylko się ośmieszają. Nie wahali się podnosić głosu na przedstawicieli opozycji.

  • Zniszczenie informacyjnego charakteru TVP w internecie

W czasach, gdy coraz więcej ludzi czerpie wiadomości tylko z internetu, media publiczne także w sieci powinny być wzorem profesjonalnego dziennikarstwa. Za czasów prezesury Jacka Kurskiego flagowy serwis internetowy TVP – czyli Tvp.info – został zniszczony pod względem informacyjnym i zmieniony w kolejny kanał służący propagandzie. To w Tvp.info ukazał się w 2017 roku słynny materiał o protestujących lekarzach rezydentach, który stał się jednym z symboli propagandy ówczesnej TVP. Fotografie z misji medycznej lekarzy w rejonach objętych walkami zostały wtedy w serwisie wykorzystane i przedstawione jako zdjęcia z luksusowych wakacji. "Nie stronią od luksusu", "narzekają na zarobki, jedzą kanapki z kawiorem" – Tvp.info rozpętywała nagonkę na rezydentów. Serwis Tvp.info skompromitował się również upublicznianiem materiałów pozyskiwanych przez służby specjalne, mającymi szkalować polityków ówczesnej opozycji.

  • Wyrugowanie ambitniejszej kultury i schlebianie niskim gustom

Główne anteny TVP przestały promować ambitniejsze formy kultury i zachęcać widzów do odwiedzenia teatrów, filharmonii, galerii. Zamiast tego promowano muzykę biesiadną i disco polo z Zenonem Martyniukiem na czele. Filmy i seriale promowane w TVP to najczęściej były pseudopatriotyczne gnioty.

Czytaj też: Patryk Zalasiński ma zostać redaktorem naczelnym serwisu Tvp.info i odbudować reputację

(MAK, 28.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.