Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Marzec 19, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Służby w Kongresie USA ws. zakazania TikToka. FBI i reszta będą przekonywać senatorów

Wielu polityków, w tym administracja prezydenta Joe Bidena twierdzi, że TikTok stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ Chiny mogą zmusić przedstawicieli aplikacji do udostępniania danych amerykańskich użytkowników (kol. HAD, fot. Olivier Bergeron/Unsplash.com, fot. Charles "Duck" Unitas/Unsplash.com)

Urzędnicy ds. bezpieczeństwa narodowego USA organizują w środę za zamkniętymi drzwiami odprawę dla senatorów na temat zagrożeń stwarzanych przez należącą do Chin aplikację TikTok. To efekt doniesień, że Senat postanowił opóźnić decyzję w sprawie projektu ustawy Izby Reprezentantów, która miałaby doprowadzić do zakazu aplikacji w całym kraju.

Gospodarzami konferencji za zamkniętymi drzwiami są przewodniczący senackich komisji handlu i ds. spraw wywiadu Maria Cantwell i Mark Warner oraz czołowi przedstawiciele Partii Republikańskiej – Marco Rubio i Ted Cruz.

Czytaj też: Były sekretarz skarbu USA tworzy grupę inwestorów i chce kupić TikToka

Los TikToka, z którego korzysta około 170 milionów Amerykanów, stał się poważnym problemem w Waszyngtonie, gdzie prawodawcy zalewani są telefonami od użytkowników TikToka sprzeciwiających się temu ustawodawstwu. Projekt przewiduje konieczność zbycia aplikacji na rzecz amerykańskiego podmiotu. Jeżeli tak by się nie stało, to TikTok zostałby zakazany. A Chińczycy nie chcą sprzedawać.

Wielu polityków, w tym administracja prezydenta Joe Bidena twierdzi, że TikTok stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ Chiny mogą zmusić przedstawicieli aplikacji do udostępniania danych amerykańskich użytkowników. ByteDance upiera się, że TikTok nigdy nie udostępniał danych z USA.

Szefowie TikToka twierdzą, że firma wydała ponad 1,5 mld dol. na wysiłki mające na celu ochronę amerykańskich danych i przechowywanie ich w Stanach Zjednoczonych. Dyrektor generalny TikToka, Shou Zi Chew, który spotkał się w zeszłym tygodniu z prawodawcami powiedział, że jeśli przepisy zostaną przyjęte, de facto "doprowadzą do zakazu TikToka w Stanach Zjednoczonych".

Czytaj też: Izba Reprezentantów zakazuje TikToka w USA. Ale to jeszcze nie koniec

Oczekuje się, że w odprawie wezmą udział FBI, Biuro Dyrektora Departamentu Wywiadu Narodowego i Sprawiedliwości oraz omówione zostaną zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego wynikające z wykorzystywania danych Amerykanów przez zagranicznych przeciwników.

Zaledwie osiem dni wcześniej Izba głosowała 352:65 nad ustawą ograniczającą TikTok. W Senacie istnieje szerokie poparcie dla podjęcia działań w celu zaradzenia zagrożeniom, ale co do drastycznych rozwiązań senatorowie są ostrożni.

Czytaj też: Donald Trump przeciwny zakazaniu TikToka w USA, bo Joe Biden to popiera

(MAC, 19.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.