Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Marzec 14, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Izba Reprezentantów zakazuje TikToka w USA. Ale to jeszcze nie koniec

Do definitywnego zakazania TikToka potrzebna jest jeszcze decyzja Senatu (fot. Pixabay.com)

Głosowanie Izby Reprezentantów USA przyniosło spodziewany efekt. Głosami 352 do 65 został przyjęty projekt ustawy zakazującej dystrybucję i użytkowanie TikToka w całych Stanach Zjednoczonych. Do przyjęcia projektu było potrzebnych dwie trzecie głosów. Przeciwko głosowało 50 demokratów i 15 republikanów.

Ustawa zakłada możliwość zakazania działalności TikToka w USA, jeśli jego właściciel, chińska firma ByteDance, nie sprzeda platformy podmiotowi niezwiązanemu z władzami Chin. Dodatkowo ustawa daje prezydentowi uprawnienia do podobnych działań wobec innych platform społecznościowych mających związki z władzami przeciwników USA.

Projekt zostanie następnie skierowany do Senatu, gdzie jego los nie jest do końca pewny. Gdyby został przegłosowany, trafiłby do podpisu do prezydenta Joe Bidena.

To pierwszy raz, kiedy Kongres wprowadza ustawę zakazującą aplikacji internetowej. Obawy wielu amerykańskich prawodawców, którzy postrzegają TikToka jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego są przyczyną takich działań. Obawiają się oni, że chiński reżim może zażądać dostępu do danych o amerykańskich użytkownikach TikToka lub w jakiś sposób zmusić go do promowania polityki prowadzonej przez Chiny. ByteDance wielokrotnie twierdził, że chiński rząd nigdy nie stawiał takich żądań

(MAC, 14.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.